Haberler Muhalefet

Yeşil Sol Parti’den “Birlikte Değiştireceğiz” Konferansı

İSTANBUL – Yeşil Sol Parti’nin “Birlikte Değiştireceğiz” şiarıyla düzenlediği panellerin İstanbul ayağı birçok sol ve sosyalist parti ve örgütün katılımı ile Taxim Hill Otel’de 4 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi. 

Panele konuşmacı olarak katılan AİHM Eski Yargıcı Rıza Türmen,  Barış İmzacı Akademisyen Ayşen Uysal ve KONDA Eski genel Müdürü Bekir Ağırdır, seçime kadar olan süreci ve seçim sonrası olası gelişmeleri değerlendirdi.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın: “Ortak geleceğimizi birlikte konuşalım”

Panelin açılış konuşmasını yapan Yeşil Sol Parti Genel Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “biz bu çağrıyı Yeşil Sol Parti olarak yapmamıza rağmen, bu süreci birlikte konuşmak istiyoruz. Bu toplantıyı, ortak geleceğimizi birlikte konuşacağımız bir zemin olarak görüyoruz. Birilerinin bir yerlere katılımı yerine herkesin ortak katılımı ile çözüm yollarını konuşabilmek için ‘birlikte değiştireceğiz’ diyoruz. Ağır bir süreçten geçiyoruz ve kimsenin tek başına bunun altından kalkması mümkün görünmüyor. O nedenle sorunları ancak en geniş birliktelikle aşabiliriz” dedi.

AİHM Eski Yargıcı Rıza Türmen: “Türkiye’deki mevcut iktidar, otoriter rejimler arasında sayılıyor”

Panele çevrim içi olarak katılan AİHM Eski Yargıcı Rıza Türmen, Türkiye’deki iktidarın dünyada, seçimle iktidara gelip bütün demokratik hakları baskı altına alan otoriter rejimler arasında sayıldığını, AKP’nin kendisini ve temsil ettiği siyasal eğilimi Türkiye’nin tamamı gibi göstermek istediğini, iktidarın kendisinden başka diğer bütün kesimlerin demokratik haklarını baskı altına aldığını söyledi.

Türmen, Türkiye’de AKP iktidarının otoriterleşmesinin yanı sıra muhalefetin de büyük hataları olduğunun altını çizdi. Muhalefetin, AKP’ye karşı kapsayıcı demokratik bir tutum geliştiremediğini vurgulayan Türmen, AKP iktidarına karşı yirmi yıldır sadece onun İslâm anlayışı üzerinden yapılan muhalefetin, demokratikleşme mücadelesine katkı sağlamadığı tespitini yaptı.  Gezi direnişinin buna bir tepki olarak çıktığını ve Gezi’nin Türkiye siyaseti üzerindeki ölü toprağını dağıttığını belirtti.

Yeni bir seçim dönemine girildiğini, bu dönemde, iktidarın sıkışmış olduğu konumdan daha saldırgan, daha baskıcı ve savaş politikalarını artırarak çıkmaya çalıştığını söyleyen Türmen HDP’nin çağrısıyla toplanan 7’li ittifakın bir demokrasi ittifakı olduğunu ve bu ittifakın önümüzdeki süreçteki önemine değindi. Parlamenter sisteme geçiş vaadinin tek başına mevcut sorunların çözümü için yeterli olmadığını, Türkiye’nin demokratikleşmesinin yerel ve katılımcı bir demokrasiyle mümkün olacağını belirten Türmen, 7’li ittifakın yapabileceği en önemli şeylerden birinin yerel ve katılımcı bir demokrasi yolunda gerekli olan yeni bir anayasa için bir “ilkeler bildirgesi” hazırlanması olduğunu belirtti.

Barış İmzacısı Akademisyen Ayşen Uysal: “Türkiye’de yeşil mücadelenin yükseltilmesi gerekiyor”

“Birlikte değiştireceğiz” paneline çevrim içi olarak katılan Barış İmzacısı Akademisyen Ayşen Uysal, bugün Türkiye’de otoriter bir sistemin mevcut olduğunu fakat otoriter sistemlerin monoblok bir yapı olmadıklarını, bunun tersine çatlakları olan bir yapıya benzediklerini, toplumdaki demokratik muhalefetin bu çatlaklardan sızarak büyüyeceğini söyledi.

Gençlerin bir imkân olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Uysal, gençlere alan açmaktan öte, alanın gençlere bırakılması gerektiğini vurguladı. Uysal ayrıca, ‘birlikte değiştirme’ iddiasının önemli olduğunu, birlikte hareket etmenin her konuda ortak düşünmeyi gerektirmediğini ekledi.

Bugün Türkiye’deki birçok siyasi çevrenin daha çok makro düzeyde siyaset konuştuğunu ve bunun da yeterli olacağının sanıldığını söyleyen Uysal, makro düzeyde genel doğruları ifade etmenin yanı sıra, örgütlenmelerin ve mikro alandaki dinamiklerin de ele alınması gerektiğini, birlikte değiştirme iddiasında bunun da önemli olacağını belirtti.

Uysal “bugün akli melekelerini yitirmiş, rasyonalitesini kaybetmiş bir iktidarla karşı karşıyayız. Rasyonalitesi kalmamış böyle bir iktidarla başa çıkmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Bu koşullarda iktidara oy vermeyen her kes adeta yurttaş olmaktan çıkarılmış durumda. Bu sistemle mücadele etmek için kimse birilerinden sihirli reçeteler beklememelidir. Mücadele araçları, mücadelenin içinde şekillenecektir” dedi.

Kapitalizmin bütün yaşam alanlarına yönelik saldırılarına da değinen Uysal, ekolojik mücadelenin de önemli olduğunun altını çizdi ve konuşmasını “Türkiye’de yeşil mücadele büyümeli” diyerek bitirdi.

KONDA Eski Genel Müdürü Bekir Ağırdır: “Kürtler olmadan mümkün değil”

Paneldeki sunumunu yapan KONDA Eski Genel Müdürü Bekir Ağırdır, konuşmasına seçimlerle ilgili yapılan bazı spekülasyonlara değinerek başladı ve AKP’nin seçime gitmeyeceği söylentilerinin veya kaos ortamına dair konuşmaların demokratik kamuoyunun işi olmadığını, bunların muhalefet tarafından dillendirilmemesi gerektiğini, soğukkanlılıkla hareket edilerek toplumu selametle yapılacak bir seçim sonucunda bu iktidardan kurtulacağımıza ikna etmek gerektiğini belirtti.

Bu salondakine benzer şekilde bundan önce de birçok kez bir araya gelindiğini ve o zaman da birçok iktidar için ‘artık tamam’ denildiğini belirten Ağırdır “bu kez gerçekten tamam” dedi.

Ağırdır, tek bir sloganın, bir tek çözüm yolunun yeterli olamayacağını, çoğunluğu ifade eden yeni yol ve yöntemlerin bulunması gerektiğini söyledi. Konuşmasında seçim güvenliği konusuna da vurgu yapan Ağırdır, seçim güvenliği konusunun altılı masa tarafından sadece sandık güvenliğine indirgendiğini, bunun eksik bir değerlendirme olduğunu,  seçmenin özgür ve demokratik şekilde karar verebileceği bir iklimin oluşturulmasının da seçim güvenliğinin bir boyutu olduğunun altını çizdi.

İktidarın bugün yüzde 80 ihtimalle seçimi kaybedeceği tespitini yapan Ağırdır, “fakat iktidarın, sonucu değiştirebilecek çeşitli yol ve yönetmeleri deneyebileceğini de unutmamak gerekir” şeklinde bir uyarıda bulundu ve “bugünkü siyasal iklimde, muhalefet güçlerinden hiç biri henüz tek başına iktidarı geriletebilecek bir gücü yok. En geniş birlikteliğin sağlanması gerekiyor” diyerek birlikteliğin sağlanmasıyla ilgili açıklamalarını “Kürtler olmadan mümkün değil” şeklinde sonlandırdı.

Çok Sayıda Parti ve Örgütten Ortak vurgu: “Birlikte değiştireceğiz”

HDP Eş genel başkanlarının da dayanışma mesajı gönderdiği Panel, çok sayıda sol ve sosyalist parti ve örgüt temsilcisinin konuşmalarıyla sona erdi. Panelde Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Devrimci Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokrasi İçin Birlik (DİB), Tüm Emekliler Sendikası temsilcileri ve katılımcı bireyler de konuşma yaptı.

Birlikte değiştirme hedefine vurgu yapan konuşmacılar, kurulacak uzun dönemli işbirlikleri için şimdiden bir umut yaratılmış olduğunu vurgulayıp, içinden geçilen ve hiç kimse için olağan sayılamayacak bu dönemi seçimde sonlandırabilmek için vakit olduğunu belirtti.

Her bir yapının, içinden geçilen bu sürecin eskilerinden farklı olarak ölüm kalım meselesi olduğunu fark ederek, buna uygun davranması ve zaferin “birlikte” kutlanması gerektiği belirtilerek 5 saat süren panel sona erdirildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir