XARPÊT/ANKARA  – Yeşil Sol Parti’nin Xarpêt ve Ankara’da düzenlediği mitingte söz alan siyasetçiler, “Biz Yeşil Sol Parti olarak Kürdistan’daki ve Türkiye’deki halklarla birlikte bunları gönderelim ve yeni bir demokratik yaşamı kuralım. Saray’ın duvarları pul pul dökülüyor” dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçim çalışmaları kapsamında Xarpêt ve Ankara’da miting düzenliyor.  

Xarpêt İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcisi Mustafa Aytaç ve Yeşil Sol Parti Xerpêt milletvekilli adayları katıldı. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimler öncesi çalışmalarını Xarpêt’teki miting ile sürdürüyor. Binlerin katıldığı İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge Yeşil Sol Parti Es Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcisi Mustafa Aytaç ve Yeşil Sol Parti Xarpêt milletvekilli adayları katıldı.

“Yeşil Sol halktır, halk burada” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarının yükseldiği mitingte kadınlar da yöresel kıyafetleriyle alanda yerini aldı. Zılgıt ve zafer işaretleriyle alanda yer alan Barış Anneleri de Yeşil Sol Parti’nin Xarpêt’teki coşkusuna en ön safta tanıklık etti.  Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısında bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingte Türkiye ve Kürdistan halklarının maruz bırakıldığı çoklu krizlerin aşılması açısından 14 Mayıs seçimlerinin kritik önem arz ettiğine dikkat çekilerek sandıkları koruma çağrısı yapıldı. 

‘AN AZADÎ AN AZADÎ’

Yeşil Sol Parti Çewlîg Milletvekili Adayı Cemile Turhallı, “Önümüze koyduğunuz barajlar, bizi Murat olarak, Fırat olarak Munzur olarak birleştiriyor. Sizin haddinize değil bizim gücümüzü yüzdeliklerle sınamak. Bizler sonucu değiştiriyoruz, kadınlarla değiştiriyoruz. An azadî, an azadî” dedi. 

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girilirken, sosyal ve ekonomik birçok gelişmenin yaşandığını ifade eden SMF temsilcisi Mustafa Aytaç, “Günümüzde karşımızda baskı, saldırı, yıkım, hırsızlık ve adaletsizlik benimsemiş iki blok mevcut. Bize dayatılan Cumhur ve Millet İttifakı’nı da reddediyoruz. Bizler 3’üncü bir yol olarak devrimcilerin, sosyalistlerin birlikte hareket ettiği bir yolu savunuyoruz. Bizler yüzyıllardır özgürlük ve barış için mücadele veren geleneklerden geliyoruz” diye konuştu.

‘KORKU DAĞLARI AŞTI’

Son günlerde artan provokasyon çağrılarının miting alanlarında boşa düşürüldüğünü dile getiren EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz de “Korku dağları aştı” vurgusu yaparken, “Onlar saldırdıkça kaybediyorlar. Biz ise güçlenerek geliyoruz. Bunlar patronların, sömürücülerin ittifakı. Topunu birden göndereceğiz. Bizler Emek ve Özgürlük İttifakı’yız. ‘Türk ve Kürt halkları bir arada eşit yaşayacak’ diyoruz. ‘Aleviler eşit yurttaşlık hakkını alacak’ diyoruz. Elazığ’ın bakanı yok diyorlar. Emek ve Özgürlük İttifakı öyle bir toplumsal düzen kuruyor ki bütün bakanlar buradaki yurttaşlara bağlı olacak. Görevini yapmayan bakan görevinden alınacak. Her biriniz birer bakan ve milletvekili olacaksınız” dedi.

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Mutlaka kazanacağız. Sizlerin desteğiyle, coşkusuyla ve direnişiyle kazanacağız. 21 yıldır Elazığ zulmün kalesi haline getirdiler. Bu kaleye gedik açmaya var mısınız? Özgürlüğün, demokrasinin ve barışın gediğini açacağız. Bizler değiştirmeye geliyoruz. Zalim iktidarının saraylarını ve saltanatlarını başlarına yıkmaya geliyoruz. 14 Mayıs’ta sandıklar Yeşil Sol’a boyanacak. 14 Mayıs’ta var mısınız Cumhur İttifak’ını sandığa gömmeye? Yeşil Sol Parti halkların gençlerin ve kadınların partisidir. Sizlerle kazanacağız” sözlerine yer verdi.

Bayındır’ın konuşmasının ardından alandaki bir gencin, “İktidarın telefonları 15 Mayıs’ta acı acı çalacak” tepkisi dikkat çekti.

‘SARAY’IN DUVARLARI PUL PUL DÖKÜLÜYOR’

14 Mayıs seçimlerinde Türkiye’nin geleceğinin oylanacağını ifade eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, AKP’nin “Yeni Türkiye” iddiasına dikkat çekerek, “Bizler yeni bir yaşamı kuracağız. 21 yıldır Kürtlerin Alevilerin gençlerin yaşadığı zulümlerinin altına imzasını atan iktidar yeni bir Türkiye kuramaz. AKP’nin yeni Türkiye’sinde kadın düşmanı politikalarla kurduğu ittifaklar var. Burada cepledikleri paralarla Avrupa’da kurduğu şirketler var. Biz Yeşil Sol Parti olarak Kürdistan’daki ve Türkiye’deki halklarla birlikte bunları gönderelim ve yeni bir demokratik yaşamı kuralım. Saray’ın duvarları pul pul dökülüyor” dedi.

‘SİZİ RAFA KALDIRACAĞIZ’

Kılıçgün Uçar, şöyle devam etti: “21 yıllık iktidarınızda Türkiye’de özgürlükleri, demokrasiyi ve eşitliği rafa kaldırdınız. Biz ise sizi rafa kaldıracağız. 14 Mayıs seçimlerinde en yerelden en merkeze kadar seçim güvenliği konusunda görevlerimizi yerine getirdik. Genç arkadaşlardan ricamdır. Sandıklarda görev alın. Uzun bir süredir Kürtlerin Alevilerin ev kadınların yürüttüğü mücadeleyle bir araya geldiğimiz Emek ve Özgülük İttifakı var, Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı’mız var. Kazanmamız önünde hiçbir engel yok. Tek adam rejimini göndermeye geliyoruz. Bugüne kadar direnişin adı aslında Yeşil Sol Parti. Bu mücadelede demokratik bir Cumhuriyet’in ve gerçekten işleyen bir Meclis’in oluşmasına vesile olmak zorunda. Bizler geliyoruz, onlar tıpış tıpış gidiyor. Meclis’e gittikten sonra demokratik bir Türkiye’nin nasıl mümkün olduğunu, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarını göstereceğiz. Mevcut Anayasa’nın nasıl kapsayıcı bir Anayasa’ya dönüşeceğini göstereceğiz. Anahtar sizsiniz. Tek adamı rejiminin kapısını kapatmak için, demokratik bir ülkenin kapısını açmak için kullanacağız.”

Miting, konuşmaların ardından sanatçı Kasım Taşdoğan’ın sahnesiyle son buldu.

ANKARA

Ankara Tuzluçayır Meydanı’nda düzenlenen mitinge de Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren katıldı. 

Miting alanını dolduran halk coşkusuna halaylar ile başlarken,  polisler çalan Kürtçe şarkılara tepki göstererek alana girdi. Alana giren polis müziği kapatarak çalan şarkıları “örgüt şarkıları çaldırmayız” diyerek susturmaya çalıştı. Duruma tepki gösteren kitle polisi “yuhladı”. Ardından polisin sahne alanından çıkmasıyla birlikte program devam etti.

 ‘SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ’

Mitingte konuşan ESP Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, tutuklu siyasetçileri, gazetecileri ve tüm devrimcileri selamlayarak onlara verdikleri “başaracağız” sözünü 2023 seçimlerinde tutacaklarını belirtti. Gümüştaş, “Partimizi her yerde var ederek, birleşik mücadelemizi her yerde var ederek, partimizin seçim bürolarını yeni dönemin kaleleri gibi inşa ederek buraya geldik. Buraya gelirken emeğini esirgemeyen herkese, emekçilere, adaylarımıza büyük selam gönderiyoruz. 2023 seçimlerinde iki gerçek çarpışıyor bunlardan ilki partimizin bugün işçi sınıfı ve ezilenler için Türk, Kürt, Çerkes bütün halklar ve inançlar için büyüttüğü umut ve direniş; karşısında ise bu direnişi sonsuza dek yok etmeye çalışan varlığını bu direnişi tasfiye etmeye çalışan AKP-MHP faşist rejiminin siyasi soykırım saldırıları. Bu iki gerçek ile çarpışa çarpışa 14 Mayısa yürüyoruz. Fakat bizim bugüne kadar çok defa söylediğimiz şey şu ki halkın onuru, özgürlük, eşitlik mücadelemiz, direnişimiz hiçbir egemenin diktatörün egemenlik kibrinin, baskısının yenemeyeceği kadar büyüktür. Bunu 14 Mayıs’ta göstereceğiz. Bizi yenemezsiniz hakikat bizim direnişimiz, bizim birleşik mücadelemiz ve özgürlük tutkumuzdur” ifadelerini kullandı.

Gümüştaş, sözlerini sandıklara sahip çıkılması çağrısıyla sonlandırdı.

‘MÜCADELENİN BİRLEŞTİĞİ AĞAÇ’

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şunları söyledi:  “Ankara mitinginde, Tuzluçayır’da konuşmak benim için özel bir anlam taşıyor. 80’lerin başında üniversiteye başladığımız burası, bu meydan, bu semt, bu mahalle devrimcilerin merkeziydi. Mücadelenin, direnişin, dayanışmanın mekanıydı Tuzluçayır. Merhaba Tuzluçayır. ODTÜ’den Cebeci’ye, üniversitelerde devrim öğreniliyor, öğretiliyordu burada. Demokrasi, özgürlük ve eşitlik buralarda yaşanıyordu. İşte sizler o mirası bugün taşıyanlarsınız. Merhaba sizlere. Kürtlerin özgürlük mücadelesiyle Türkiye devrimci, sosyalist ve demokratlarını mücadelesinin birleştiği ağacın altındayız.

KÖTÜLÜĞÜ BİTİRMEYE GELİYORUZ

Yeşil Sol Parti, halkların ortak gücü değişim için geliyor. Bu düzeni değiştirmeye geliyor. Bu yoksulluk, arsızlık, hırsızlık, soygun ve savaş düzenini değiştirmeye geliyoruz. Tek Adam rejimini göndermeye kararlı Ankara. İşte kararlılık işte irade işte güç. Sizdedir o güç. Bugün Maliye Bakanı’nın bir sözü vardı, ‘Ekonomide işler iyi gidiyor biz de aldık başımızı gidiyoruz’ diyordu. Ekonomide işler bir avuç sermayedar için iyi gidiyor, Saray için iyi gidiyor, rant düzeni için iyi gidiyor. Milyonlar ise yoksulluk ve açlıkla baş başa bırakıldı. Bu mu iyilik? Bu sizin kötülüğünüz, bu düzenin, bu iktidarın kötülüğüdür. İşte biz bu kötülüğü bitirmeye geliyoruz. ‘Aldık başımızı gidiyoruz’ diyor ya, evet öyle emin olun gidiyorsunuz. Yoksulluğu, yolsuzluğu bu ülkeye bir kader haline getirmek istediniz ama başaramayacaksınız. Ne diyor Erdoğan? ‘Beni patates soğan yüzünden mi göndereceksiniz’ diyor. Evet seni patates, soğan yüzünden göndereceğiz. Patates, soğan güle güle Erdoğan. Ekmeğimizin, emeğimizin hakkını almak için seni göndereceğiz elbette. Göndereceğiz ve öyle bir gideceksiniz ki, ne oldu, nasıl oldu sizler bile şaşacaksınız. Bunu 14 Mayıs akşamı hep birlikte göreceğiz.

AYDINLIK BİZİM ELLERİMİZLE GELECEK

Ahmet Arif Ankara sokaklarını iyi bilen, Ankara sokaklarını iyi tanıyan yürekli şairimize selam gönderelim. Diyarbakır’dan Ankara’ya selam gelsin. Ahmet Arif ile gelsin. Ne diyor Ahmet Arif? ‘Hasretin nazlıdır Ankara, puslu havayı kurtlar seviyor’. Sizler puslu hava yaratmaya çalışıyorsunuz ama Ankara emekçilerinin, devrimcilerinin, sosyalistlerin yurtseverlerin hasretini yaşıyor. İşte biz Yeşil Sol ile bu hasreti Ankara’da gidermeye geliyoruz. Puslu hava yaratmaya çalışıyorlar, korku yaratmaya çalışıyorlar. Kaybetse de gitmezler dedikokuları yaratmaya çalışıyorlar. Bu puslu havayı bu güçlü mücadele dağıtacak. Aydınlık bizim ellerimizle gelecek.

ZAFER YAKINDIR

Ankara’yı Ankara’da değiştireceğiz. Diyarbakır’dan, Batman’dan, Cizre’den, Siirt’ten, Urfa’dan size dönüşüm sözlerini getirdim. Halkımız dönüşüme, demokratik değişim yapmaya hazır. Ankara da hazır. Hazır değil mi? Bu iktidar gönderiyoruz değil mi? Bu düzeni değiştiriyoruz değil mi? O zaman yolumuz açık olsun, re ye me vekirime serkeftin. Dîsa em, dîsa azadî, dîsa serkeftin. Yolumuz açık olsun. Geliyoruz, demokrasi, barış ve adalet için Yeşil Sol ağacının altında buluşuyoruz. Zafer yakındır, mutlaka kazanacağız.

14 MAYIS DÜNYADA TARİHİ BİR SEÇİM OLACAK

Sancar’ın ardından Akın söz aldı. Akın şöyle konuştu: “Sevgili dostlarım, kardeşlerim sizleri sevgiyle selamlıyorum. Türkiye’nin her yerinden bekle bizi Ankara diyoruz. İzmir’den, Amed’den, Mersin’den gelecek arkadaşlarımızı karşılamaya hazır mıyız? 15 Mayıs’ta güçlü bir şekilde geliyoruz. Yeşil Sol Parti’ye her türlü kötülüğü yapanlar karşısında barikatları aşa aşa, direne direne geliyoruz. Herkes söylüyor ama herkesin başka gerekçesi var. 14 Mayıs seçimleri tarihi bir seçim olacak ama sadece Türkiye’de değil Ortadoğu’da ve dünyada tarihi bir seçim olacak. 14 Mayıs’ta yeni bir bahar açacak.

SARAY REJİMİ BİTMELİ

Bizler karşısında her türlü kötülüğü yaptılar ama az kaldı. 14 Mayıs’a 4 gün kaldı. Çok çalışacağız, Amed’den İstanbul’dan esen rüzgar bize bu iktidar göndermeye herkes hazır diyor. Büyük bir değişim isteği var. Emekçiler, ezilenler yoksullar, kadınlar. Bahçesinde çalışan çiftçiler, üretim yapamayan köylüler, herkes bunun farkında. 14 Mayıs bu iktidarı gönderelim diyorlar. Kendini ifade edemeyenler bütün yurttaşlarımız artık bu Saray rejimi bitmeli, yeni bir Demokratik Cumhuriyet kurulmalıdır. Yüz yıllık çektiklerimiz yeter ede bese diyorlar. Az kaldı.

DEMOKRASİYİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GELİYORUZ

Ankara’dan çok değerli arkadaşlarımız aday oldu. Bütün adaylarımızı buradan meclise göndermeye var mıyız? Bizler de, bütün Türkiye’den, 87 seçim bölgesinden böyle bir çalışmayı Türkiye tarihinde görmeyen bir yerden geliyoruz. Yeşil Sol Parti nasıl bir Türkiye istiyorsak öyle bir kompozisyon kurmuş. Bütün herkesi, mağdur olanları, farklı düşüncede olanları bir araya getirmiş bir parti. Mecliste gerçek demokrasiyi gerçekleştirmek için aynı zamanda solu ve devrimciliği meclise taşımak için geliyoruz. Bu mücadele hepimizin ortak mücadelesi. Sizlerden bir ricam var. 4 gün kaldı. 4 gün sonra bu sandıklar açılacak. O zaman pişman olmamak için bütün halkımızın çalışması gerekiyor. Sandığa gitmeyenlerin, bu iktidarın gitmemesinde payı olacak. Gidersek göndereceğiz, gitmezsek gönderemeyeceğiz. Herkes nerede olursa olsun partimize başvursun. Onları göndereceğiz. Mutlaka oylarınızı kullanın. Bu tarihi seçimde tarihsel sorumluluğu yerine getirmek olur. Sandığa sahip çıkmamak da aynı şekilde tarihsel sorumluluk. Bütün arkadaşlarımızı 14 Mayıs’ta sağduyulu, sorumlu bir şekilde sandığa sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bütün yoldaşlara kolay gelsin. An serkeftin an serketin. Buradayız, birlikteyiz kazanacağız.”

Bir Cevap Yazın