Haberler Muhalefet

Yeşil Sol Parti’nin yeni yıl mesajı ortak akıl kesintisiz mücadele

ANKARA – Türkiye’nin Kürt ve kadın meselesi başta olmak üzere birçok sorununun olduğunu belirten Yeşil Sol Parti, 2023 yılında sorunların çözüm adresinin Emek ve Demokrasi İttifakı olduğunu söyledi.   Yeşil Sol Parti, yeni yıla ilişkin yayınladığı mesajda, 2023 yılında çözülmeyi bekleyen sayısız sorun olduğuna dikkat çekildi. Göç, yoksulluk, ekolojik yıkım, cins kırımı, savaş ve talan düzenine kaşı yeni yollar üretilmesi gerektiği belirtilen mesajda, “Çoklu krizlerle baş etmek için küresel, bölgesel ve yerel ölçekte büyük dayanışma biçimlerini örgütlemek zorundayız” denildi.

  ‘JIN JİYAN AZADİ’

 Kadınların 2022 yılı boyunca toplumsal ve siyasal mücadelede erkek devlet düzeninin dayattığı sınırlara karşı sınırsız bir dayanışma ve direniş ağının öncülüğünü yaptığı kaydedilen mesajda, “Jin, jiyan, azadî” sloganının evrenselleşmesi hatırlatıldı. 

 ‘ORTAK AKIL KESİNTİSİZ MÜCADELE’

 Arap Baharı’nda yıkılan diktatörlüklerin yerini belirsiz rejimlere bıraktığı belirtilen mesajda, “Ortadoğu’da süren Filistin ve Kürt sorunu, ekonomik ve sınıfsal sorunlar ile diğer toplumsal eşitsizlik biçimleri hala çözülmeyi bekliyor. Hegemonik akıl, sorunları çözmeyi değil yönetmeyi tercih etmektedir. Bizler ise yaşadığımız coğrafyanın sorunlarının kader olmadığını biliyoruz. Ortadoğu’nun mevcut sorunları ancak kolektif bir siyasal akıl ve kesintisiz bir mücadele biçimiyle çözüme kavuşabilir” ifadelerine yer verildi. 

 İKTİDAR, SEÇİM, SAVAŞ, ALTILI MASA

 Savaşın, ekonomik krizin ve belirsizliğin iç içe geçtiği Türkiye’nin, 2023 seçimlerine girmeye hazırlandığı vurgulanan mesajda, söz konusu seçimde faşizm ile demokrasi arasında bir tercih yapılacağı belirtildi. Yeşil Sol Parti mesajında şunlara yer verildi. “İktidar, seçimlere savaşa girecekmiş gibi hazırlanmaktadır. Bir taraftan savaşı tırmandırarak kitleleri güvenlik kaygısıyla tedirginliğe sürüklemeyi, diğer taraftan yargı yoluyla muhalefeti tasfiye ederek yurttaşı büyük bir siyasi ve ekonomik tuzağın içine çekmeyi planlıyor. Altılı masa ise iktidarın sürdürdüğü oyunu bozmak için toplumu motive edici hamleleri yapmamakta adeta direniyor.” 

ÇÖZÜM ÜÇÜNCÜ YOLDA

 Türkiye’de rejim sorunu, Kürt meselesi, göç ve mülteci sorunu gibi birçok sorunu olduğuna dikkat çekilen mesajda, “Partimiz bu sorunları ve demokratik muhalefetle birlikte çözme iradesine sahiptir. İktidarın zorbalık dışında topluma anlatacak hikayesinin olmaması, altılı masanın dağınık duruşu ve toplumsal sorunlara çözüm bulmakta yetersiz kalması toplumu adeta bezdirmiştir. Bu iki ittifakın dışında kalan ve toplumun umudunun taşıyıcısı olabilecek Emek ve Özgürlük İttifakı’dır. Emek ve Özgürlük İttifakı parlamento seçimlerinde büyük bir çoğunluk yakalayabilecek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise demokrasiye, Kürt meselesine, İstanbul Sözleşmesine ve ülkenin birçok sorununa duyarlı ülkenin ihtiyaç duyduğu bir cumhurbaşkanı adayı etrafında toplanıp ülkeyi bu cehennemden kurtarabilecek güce sahiptir. 3’üncü seçenek ittifakımız tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıyadır.”  

MÜCADELE ÇAĞRISI

 Dayatılan düzene karşı insan onuruna yaraşır demokratik bir toplum düzeninin birlikte inşa edilebileceğine vurgu yapılan mesajda, “Yerel, eşit, özgür, ekolojik ve demokratik bir cumhuriyeti 2023’te seçim zaferiyle taçlandırmanın sözünü veriyoruz. Partimiz üzerine aldığı sorumluluğun bilinciyle hareket ederek demokrasinin, barışın ve özgürlüğün safında durmaya devam edecektir. Bu anlamda kararlıyız,  güçlüyüz, umutluyuz. Demokrasiden, barıştan ve özgürlükten yana olan herkesi demokrasi cephesinde toplanmaya davet ediyoruz” denildi. 

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir