Haberler

“YÖK, Naci İnci’yi istemiş ama Melih Bulu atanmış” iddiası

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden alınan AKP’li eski rektör Melih Bulu’nun ardından ilginç detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bulu’nun göreve başlamadan önce Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından istenmediği, AKP milletvekillerinin son anda devreye girmesiyle rektör olduğu öğrenildi.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi rektör ilanına çıktıktan sonra Bulu görevden alınmasıyla vekaleten rektörlüğe getirilen Prof. Dr. Naci İnci YÖK’ün ilk tercihiydi. Kulislerde konuşulan bilgilere göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la YÖK yetkilileri arasında yapılan görüşmede de Naci İnci’nin ismi ön plana çıktı.

İnci’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması bekleniyordu. Fakat bu sırada AKP’li milletvekilleri devreye girdi. Erdoğan’a, İnci’nin AKP’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’ye yakın olduğunu aktaran vekiller Bulu’nun atanmasını tavsiye etti. Vekiller Erdoğan’a Bulu’nun AKP’ye olan yakınlığından ve daha önce rektörlük yapmasından dolayı tecrübeli olduğundan bahsetti. Bu tavsiyelere uyan Erdoğan da Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadı. Göreve başladıktan sonra bir süre ekibini kuramayan Bulu’nun kendisine bulduğu ilk yardımcı Naci İnci olmuştu. İnci de defalarca protestolara maruz kalmıştı. Bulu, atanır atanmaz Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bileşenleri direnişe geçti. 6 ayı aşkın süren direniş sonunda Bulu görevden alındı. Yerine de vekaleten İnci atandı. Özetle sonunda YÖK’ün istediği aday vekaleten de olsa rektör oldu.

İlk işi Can Candan’ın görevine son vermek oldu

Boğaziçi Rektör Vekili İnci’nin ilk icraatı direnişin başından beri en aktif isimlerden biri olan Can Candan’ın görevine son vermek oldu. Candan, sosyal medya hesabından İnci’nin kendisine görevden alındığına ilişkin yazı gönderdiğini açıkladı. Naci İnci’nin kendisine ilettiği yazıyı paylaşan Can Candan, “Tabii ki kabul etmiyorum, vazgeçmiyorum” dedi. Candan paylaşımında “Naci İnci, bugün bana 2007’den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi’ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan ‘vekaleten’ son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum” dedi. Sosyal medyada pek çok kullanıcı #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz”, “#CanCandanYalnızDeğildir” etiketleriyle karara tepki gösterdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir