Haberler

Yusuf Sayman, babasının ardından paylaştı: Gençay Gürsoy, Yücel Sayman, Yaser Arafat bir arada

etelgraf haber-

Yücel Sayman bugün son yolculuğuna uğurlandı

Yusuf Sayman, geçtiğimiz gün yaşamını yitiren babası eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, T24 yazarı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat’la bir arada oldukları bir fotoğrafı paylaştı. 

3 Mayıs 1979’da  Filistin Kurtuluş Örgütü’nün daveti üzerine Lübnan’a giden Prof.Dr. Coşkun Özdemir, Prof. Dr.Gençay Gürsoy, Yücel Sayman,Haluk Gerger ve gazeteci Doğan Koloğlu Beyrut’ta FKÖ lideri Yaser Arafat ve Siyasi Daire Başkanı Faruk Kaddumi ile görüşmüştü.

Yücel Sayman kimdir?

Yücel Sayman, 1939 yılında Konya’da doğdu. 1957 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak çalışmaya başladı. 1969 yılında Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan Strasbourg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktorasını yaptı. 1978 yılında doçent oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ‘Devletler Özel Hukuku’ Anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1992 yılından bu yana Uluslararası Avukatlar Birliği Başkan Danışmanı sıfatıyla birliğin yönetim kurulu üyeliğini de yapan Yücel Sayman, 1996 yılında İstanbul Barosu Başkanlığı’na seçildi. 1996-2002 seneleri arasında üç dönem İstanbul barosu başkanlığı yaptı.

Evrensel Gazetesi’nde bir dönem yazarlık yapan Sayman, burada bulunan yazılarını “Özgürlük Zamanı” adlı bir eserinde derledi.

Yücel Sayman, Hacer Gündoğdu evlidir. Can Sayman, Yaprak Sayman, Yusuf Sayman adlarında çocukları vardır.

Yücel Sayman, 3 Nisan 2013 tarihinde barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil İnsanlar listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girdi.

t24

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir