Muhalefet Toplumsal Cinsiyet

Zıpladıkları için yargılanan kadınlar: Yürüyüşe katılmaya devam edeceğiz

İSTANBUL- 19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü’nde slogan atarak zıpladıkları için yargılanan 17 kadın, kadın mücadelesinin yargılandığını belirterek, Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmaya devam edeceklerini söyledi.  İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Taksim’de 8 Mart 2021’de 19’uncusu gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü’nde zıpladıkları için “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketine katılma”  suçlaması ile yargılanan 17 kadının duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Duruşma öncesi adliye önünde kadınlar açıklama yaptı. “Hepimiz oradaydık 20’inci Feminist Gece Yürüyüşü’nde de orada olacağız” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar , “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Feminist mücadelemiz engellenemez”, “Kadın dayanışmamız engellenemez”, “Yaşasın 8 Mart” sloganını attı.  Kadınlar adına açıklama yapan Feride Eralp, davanın hukuksuz olduğunu belirterek mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Eralp, “Hepimiz 8 Mart yürüyüşündeydik. Böyle bir suç olamaz. 8 Mart engellenemez. Feminist mücadele engellemez biz yine Taksim’de olacağız. Kadınları Feminist Gece Yürüyüşü’ne çağırıyoruz” dedi. 

GAZETECİLER ALINMADI

 Ardından kadınlar duruşmayı takip etmek için adliye binasına geçti. Mahkeme başkanı salonun küçük olmasını gerekçe göstererek, kadınların ve gazetecilerin duruşma salonuna girmesine izin vermedi. Mahkeme heyetinin duruşma salonun küçük olmasından dolayı kadınların hepsinden ifadesini almayacağını söylemesi üzerine salonda bulunan kadınlar ve avukatlar bu karar tepki gösterdi. Avukatların tepkisi üzerine mahkeme heyeti duruşmaya katılan kadınların tamamının ifadesinin alınacağını söyledi. Kadınlar, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifadelerinin alınmasını talep etti ancak mahkeme heyeti kadınların SEGBİS ile ifade alınması talebini suç sayısının az olması nedeniyle ret etti.

 ‘KATILMAYA DEVAM EDECEĞİM’ 

Duruşmada kadınların savunma yaptı. Yargılanan kadınlardan Ebru Sert, 19 yıldır Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldığını belirtti. Sert, “Biz kadınlar her gün sokakta öldürülme ihtimali ile yaşarken, hayatta kalmaya çalışırken bizlerin kendi özgürleşme alanı olan sokaklardan, gecelerden ve feminist yürüyüşlerimizden bir ceza unsuru çıkartmaya çalışmak zorlama bir yaptırımdır. Vandallık gerçekleştiren tek unsur kolluk güçleridir bundan dolayı bizim şikayetçi olmamız gerekirken yargılanıyoruz. Gece yürüyüşlerine katılmaya devam edeceğim” dedi.  

YARGILAMAYA TEPKİ

  Daha sonra savunma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol da, Feminist Gece Yürüyüşü’nün dünyaca bilinen geleneksel ve kitlesel bir kadın yürüyüşü olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de kadınların yaşadığı baskılara işaret eden Birol, “Kadın mücadelesinin önemli bir gününe katılmış olmaktan dolayı mahkeme salonunda olmayı ret ediyorum. Yürüyüşe katıldım ve katılacağım” şeklinde konuştu. 

 ‘POLİTİK DURUŞUMUZDUR’

 Yargılanan kadınlardan Nimet Tanrıkulu Can da, yürüyüşte erkek şiddetine ve egemenliğine karşı  özgürlük sloganlarının atıldığını hatırlattı. Can, “Oradaki duruşumuz tüm kadınların politik duruşudur. Günde beş kadının öldürüldüğü bu ülkede İstanbul Sözleşmesi’ne karşı kadınların sokaktaki sesini kısmak için bu tür davalara rızamız asla olmaz. Adalet kadın katillerinin yargılanması ile sağlanır” diye konuştu. Duruşmada savunma yapan kadınlar suçlamamaları kabul etmeyerek sloganların suç unsuru olmadığını, kadın mücadelesinin yargılandığını bu yargılamanın erkeklere ve faillere cesaret verdiğini vurguladı. Avukatlar ise müvekkilleri hakkında derhal beraat talep etti. 

 ADLİ KONTROL KARARI KALDIRILDI

 Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, ifadeleri alınan kadınların duruşmalardan vareste tutulmalarına, sanıkların adli kontrol kararlarının kaldırılmasına, ifade vermeyen sanıkların ifadelerinin alınması için davetiye çıkartılmasına karar vererek duruşmayı 23 Eylül’e erteledi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir