Haberler

“Zırhlı araç kazalarında ölenlerin Kürt olması tesadüf mü?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Şırnak’ın İdil ilçesinde 3 Eylül akşamı sokakta bisiklet sürerken kendisine çarpan zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitiren 7 yaşındaki Miraç Miroğlu cinayetini Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle sunulan önergede Şırnak milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ve Hasan Özgüneş’in imzaları yer aldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; önergelerinde 2009 yılından bu yana bölge kentlerinde 20’si çocuk 40’tan fazla kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan HDP’li vekiller, cezasızlık politikasının yeni cinayetlerin yaşanmasına sebep olduğunu kaydetti.

Önergede, 2017 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde evleri içerisinde zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitiren 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşlerin hukuk mücadelesinde yaşanan “cezasızlık politikası” hatırlatılarak, “Cezasızlık politikalarında devam eden ısrar ise Şırnak’ın İdil İlçesi’nde yeni bir cinayete mahal vermiştir” denildi.

“Çekinmeden suç işlemeye devam ediyorlar”

Önergede, “Özelde Şırnak ve ilçelerinde genelde ise Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları kentlerde kişi başına neredeyse bir güvenlik görevlisi düşmekte, sokaklarda devriye gezen zırhlı araçların hiçbir trafik kuralına uymadan mahalle aralarındaki dar sokaklarda aşırı hız yaptıkları ve bütün uyarılara rağmen bunu sürdürdükleri ise bilinen bir gerçektir. Buna rağmen herhangi bir önlem alınmamaktadır. Kendilerini sürekli devletin sahibi olarak tanımlayan güvenlik güçleri işledikleri bütün suçların devletin koruması altında olduğu ve bunun hukuk ile meşrulaştırılacağını bildiklerinden dolayı çekinmeden suç işlemeye devam etmektedirler” diye belirtildi.

Bakan Soylu’ya 10 soru yönelten HDP’li vekillerin soruları arasında Miraç Miroğlu’nun ölümüne sebep olan zırhlı araç sürücüsüne ‘sen git Pazartesi gel, ifadeni alırız’ denildiği iddiaları da yer aldı.

Bakan Soylu’ya yöneltilen o sorular şöyle:

  • Üç gün önce Bakanlığınıza bağlı bir zırhlı araç tarafından ezilerek öldürülen Miraç Miroğlu hakkında bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? Üç gün boyunca bir açıklama yapmamanızdaki amaç failleri korumak mıdır?
  • Zırhlı aracı kullanan güvenlik görevlileri hakkında bir soruşturma başlatıldı mı? Aracın çarpması ile ilgili olay yeri inceleme raporları incelendi mi?
  • Zırhlı araç kazalarının hepsinin Kürtlerin yoğun yaşadığı şehirlerde yaşanması ve ölenlerin nerede ise tamamının Kürt olması tesadüf mü?
  • Miraç Miroğlu’nun defnedilmeden önce annesinin son bir kez görmesine izin verilmemesinin gerekçesi nedir?
  • Miraç Miroğlu’nun ölümüne sebep olan zırhlı araç sürücüsüne ‘sen git Pazartesi gel ifadeni alırız’ denildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu suç değil midir?
  • 2002 yılından bu yana zırhlı araçların sebep olduğu kazaların sayısı kaçtır? Bu kazalarda ölen ve yaralananların sayısı kaçtır? Bunların yaş, cinsiyet ve illere göre dağılımı nedir?
  • Zırhlı araçların trafiği ve insan yaşamını tehlikeye sokacak biçimde devriyelere çıkmalarını engellemeye yönelik bir girişiminiz olacak mıdır?
  • Şu ana kadar bu tür kazalara karışan zırhlı araç sürücülerinin kaçı hakkında soruşturma başlatılmıştır? Bu soruşturmaların akıbeti ne durumdadır?
  • Söz konusu kazalara sebebiyet veren zırhlı araç sürücülerinin kaçı görevden uzaklaştırıldı? Kaçı hala görevine devam etmektedir?
  • 2016’da çıkarılan İç Güvenlik Yasası kapsamında güvenlik güçlerine verilen ayrıcalıkların yurttaşların yaşam hakkına sebep olduğunun farkında mısınız? Buna yönelik bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir