Haberler

10 EKİM KATLİAMI| “0 gün niye bu ülke kan deryasına boğuldu? Bunları tekrar tekrar anlatmaya devam edeceğiz”

ETELGRAF HABER-

Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler için mezarları başında yapılan anma etkinliklerinde, iktidarın sorumluluğuna dikkat çekilerek, “Ölümlere alışmayacağız” denildi. Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te düzenlenen mitinge yönelik DAİŞ’in bombalı saldırısında yaşamını yitirenler, mezarları başında anıldı.

URFA

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, katliamda yaşamını yitiren Yılmaz Elmascan’ın mezarı başında anma etkinliği düzenledi. Ancak etkinliği engellemek isteye polis, mezarlığa girişe izin vermedi. Polisin sadece aileler ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayşe Sürücü’nün girişine izin verileceğini belirtmesi üzerine, katledilen 104 kişinin fotoğraflarının bulunduğu pankartı mezarlık girişine asarak, burada açıklama yaptı.

ANMAYA ENGELLEME

Saygı duruşunun ardından konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Urfa Şubesi Başkanı Mahmut Binici, anmanın engellenmesine tepki gösterdi. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ise Diyarbakır ve Suruç katliamlarını hatırlatarak, “Onlar engellenmiş olsaydı, Ankara katliamı olmazdı” dedi. Polisin mezarlığı ablukaya almasına tepki gösteren Sürücü, asıl güvenliğin bu katliamlar için alınması gerektiğini söyledi. Sürücü, “Emniyet ve güvenlik mezarlığı ablukaya alarak, Fatiha okumamıza dahi izin vermedi. Hiçbir din ve inançta mezarlık kapısı kapatılmaz. Ama biz Suruç’ta da bunu gördük” ifadelerini kullandı.  Katliamda yaşamını yitiren Başak Sidar Çevik ve Nilgün Çevik’in mezarının bulunduğu Suruç’a bağlı Küçük Sergen (Midevê Biçûk) Mahallesi de yüzlerce asker tarafından ablukaya alındı. Platform üyeleri ve HDP’liler, Çevik ailesine ziyarette bulundu.

 İSTANBUL

HDP İstanbul İl Örgütü, katliamda yaşamını yitiren partinin Üsküdar İlçe Örgütü üye ve yöneticileri Azize Onat, Selim Örs, Ahmet Katurlu, Cemal Avşar ile Ümraniye İlçe Örgütü üyesi Vahdettin Ozğan için mezarları başında anma düzenledi. Ümraniye’de bulunan Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda anma katliamın yaşandığı 10.04’te saygı duruşuyla başladı. Yaşamını yitirenler için okunan dualar ardından söz alan HDP Ümraniye Eşbaşkanı Kadriye Doğan, Ankara ve Suruç katliamlarına anımsatarak, “Bize yapılan terörü teşhir etmek için buradayız” dedi. HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanı Aysel Özbey ise, ” Kürt halkına dünyada görülmemiş bir zulüm yapıldı. Şehit Azize’nin bizler için bir yol olmasını istiyorum. Onun yolu bizim yolumuzdur. Bu davayı bırakmamamız gerekiyor” diye konuştu. Katliamda yaşamını yitiren Vahdettin Ozğan’ın ağabeyi İsa Ozğan, dünyada hiçbir yerde barış için yola çıkanların katledilmediğini söyledi. Katledilen Selim Örs’ün kardeşi Yakup Örs de, “Umudumuzu çaldılar. Ölümlere alışmadık, alışmayacağız. Bu AKP’nin yaptığı en büyük kanlı katliamdır. 104 canımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum” diye kaydetti.

  MEZARLIĞA YÜRÜYÜŞ 

 Sultangazi’de de 12 Mart Platformu öncülüğünde katliamda yaşamını yitiren İnşaat İşçileri Sendikası üyesi Serdar Ben ve HDP üyesi Fatma Esen için ise Gazi Mezarlığı’nda anma etkinliği düzenledi. Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı anmada, “10 Ekim şehitleri ölümsüzdür, birleşik mücadelemizde yaşatacağız” ve “Katillerden hesap soracağız” pankartlarının taşındı. Anmada sık sık “Barış elçileri ölümsüzdür” ve “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Gazi Mezarlığı’na giden caddede bir araya gelenler, sloganlar eşliğinde mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte sık sık “Katillerden hesap sorulacak” sloganları atıldı. Yürüyüşün sonlandırdığı Serdar Ben’in mezarında ağıt yakan annesi, “Oğlum gitti, Serdar’ım gitti”  diyerek, faillerinin yargılanmasını istedi.  HDP Sultangazi İlçe Eş Başkanı Zübeyde İnce, “Şimdi diyorlar ki sizin muhatabınız kim olacak, bizim muhatabımız yüreği yanan annelerimizdir. Çünkü evlat acısı çeken anneler, ‘Biz bu acıyı çektik, başkası çekmesin’ diyor” şeklinde konuştu.

  MÜDAHALEYE RAĞMEN KARANFİL BIRAKTILAR 

Daha sonra kitle “Barış elçileri ölümsüzdür” ve “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganları eşliğinde mezarlığın bir diğer ucunda bulunan HDP üyesi Fatma Esen’in mezarına yürüyüşe geçti. Polis müdahalesine rağmen yürüyüşü gerçekleştiren kitle, Esen’in mezarına giderek karanfiller bıraktı. 

DİYARBAKIR

 Katliamda yaşamını yitiren HDP Milletvekili Adayı Abullah Erol, Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. Amed Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan anmada, konuşan Platform Dönem Sözcüsü Mehmet Ceylan, “5 Haziran Diyarbakır İstasyon Meydanı’ndaki patlamadan günümüze kadar bu tür yapılan eylemler toplumu karanlıklara iterek, toplumu hep zor günlerde bırakmaya mahkum etmiştir. Ankara Gar katliamında IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve bir sürü ihmalin olmasından dolayı 104 insanımız aynı anda hayatını kaybetti. Arkadaşlarımızın ölümü bizim tarafımızdan asla unutulmayacaktır. Her zaman bilincimizde ve aklımızda olacaktır. Onların yapmak isteyip de yapamadıklarını biz hepinizin huzurunda söz vererek,  barış ve demokrasi mücadelesini asla terk etmeyeceğiz. Onların yaratmış olduğu anılara her zaman sahip çıkacağız ve onların yürümüş olduğu yolda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

 ANKARA 

Katliamda yaşamını yitiren Korkmaz Tedik, İdil Güneyi, Uygar Coşgun, Sevgi Öztekin ve Ali Kitapçı’nın Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan mezarlarını çok sayıda kişi ziyaret etti. Anmaya, 10 Ekim Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), siyasi parti, sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.  “Katillerden hesabı gençlik soracak” dövizinin taşındığı anmada sık sık “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı. 

 ‘ÇIĞLIKLARIMIZI DUYURACAĞIZ’

 Yaşamını yitiren Ali Kitapçı’nın eşi Emel Kitapçı 6 yıldır hep beraber aynı şeyleri söylediklerini ancak sağır kulaklara, donmuş yüreklere seslerini ve çığlıklarını duyurana kadar da anlatmaya devam edeceklerini söyledi. Kitapçı, “0 gün niye bu ülke kan deryasına boğuldu? Bunları tekrar tekrar anlatmaya devam edeceğiz. Ta ki gerçek sorumlular bulunana kadar. Gerçek sorumlular bulunduğunda belki nefes alabileceğiz” dedi. 

 COŞGUN: UNUTTURMAYACAĞIZ 

Eşi Uygar Coşgun’u kaybeden 10 Ekim Dernek Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun da, “Uygar’ın yanı başında olmak çok zor. Bugün nasıl geçecek hiçbirimiz bilmiyoruz. Ama şunu söylemek istiyorum; bu ülke bizim acılarımıza saygı duyana kadar biz alanları doldurmaya devam edeceğiz. Katledilenlerin insan olduğunu anlayıncaya kadar biz bu süreçleri sürdüreceğiz. Biz 365 günü 10 Ekim günü gibi yaşayacağız. Bizim anmalarımızı da vergilerimizle maaş alanların engellemesini, acıyı yok saymasını kabul etmiyoruz. Biz geride kalanlar olarak unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

 ADANA

 Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, katliamda yaşamını yitiren Erhan Avcı, Dilan Sarıkaya ve Hacı Mehmet Şah’ın mezarlarını ziyaret etti. Duaların okunduğu ziyarette, mezarlara karanfiller bırakıldı.

 HATAY 

 Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri de katliamda yaşamını yitiren Necla Duran’ın Aşağıokçular Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti. Duran’ın mezarına karanfillere bırakıldı. 

ÇORUM 

Katliamda yaşamını yitiren Emine Ercan, Çorum Merkez ilçesindeki Büyük Divan köyünde bulunan mezarı başında anıldı. KESK ve DİSK Çorum şube üyelerinin katıldığı anmada, Ercan2ın mezarına karanfiller bırakıldı.

TRABZON 

Trabzon Emek ve Demokrasi Güçleri, katliamda hayatını kaybeden Gökmen Dalmaç’ı Ortahisar ilçesi Bostanlı Mahallesi’nde bulunan mezarı başında andı. Anmada ortak basın metni okundu.

ARTVİN 

Artvin’in Arhavi ilçesinde de Elif Kanlıoğlu mezarı başında anıldı. EMEP, HDP, İHD, SOL PARTİ, ESP, Halkevi temsilcileri ve çok sayıda kişinin katıldığı anmada, katliam lanetlenerek, üstünün örtülmesine izin verilmeyeceği sözü verildi.

RİZE

Katliamda yaşamını yitiren Osman Turan Bozacı Rize’nin Pazar ilçesi Şentepe (Ğulivat) köyünde bulunan mezarı başında anıldı. Kentte bulunan sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı anmada, Bozacı’nın mezarına karanfiller bırakıldı. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir