Ana Sayfa Haberler 290 çocuk hakkında Cumhurbaşkanına “hakaret” davası açıldı, 84 çocuk 12-15 yaş arasında

290 çocuk hakkında Cumhurbaşkanına “hakaret” davası açıldı, 84 çocuk 12-15 yaş arasında

0
290 çocuk hakkında Cumhurbaşkanına “hakaret” davası açıldı, 84 çocuk 12-15 yaş arasında

Telgraf haber:

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının 290’ı çocuk 9 bin 773 yurttaş hakkında “hakaret” davası açmasını “Velev ki bir şey söylemiş olsa bile ya eline şeker verir gönderirsin ya başını okşar gönderirsin. Cumhurbaşkanı bunlardan şikayetçi olmuş, dilekçe vermiş, o dilekçeden sonra iddianame yazılmış” diye tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığı’nın adli sicil istatistiklerine göre 9 bin 773 yurttaş hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldı. Dava açılanların 290’ının 18 yaş altındaki çocuklardan oluştuğu anlaşıldı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan’ın avukatlarının yurttaşlar hakkında açtığı davaları şöyle değerlendirdi:

“Cumhurbaşkanının, Sayın Erdoğan’ın imtina etmediği işler de var vatandaşlara ve yurttaşlarımıza karşı. O da ne? Şikayetçi olmak, davacı olmak, insanları yargılatmak, mağdur etmek, yargı önünde mağdur etmek. Avukatlarına korkunç miktarda tazminat ve avukatlık ücreti aktarmak vatandaşlardan. Niye bunları söylüyorum, bakın bütün Cumhurbaşkanları bakımından istatistikler var: Rahmetli Demirel, Sezer, Abdullah Gül ile ilgili istatistikler var ve Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki istatistikler var ve patlama olmuş şikayetlerde. Yani kendi yurttaşından bu kadar çok şikayetçi olan, yurttaşlarını yargı önüne çıkartan başka bir Cumhurbaşkanı dünya tarihinde yok, Türkiye tarihinde zaten yok, dünya tarihinde de yok.”

“BAŞINI OKŞAR GÖNDERİRSİN”

Tanrıkulu, dava açılan 290 çocuktan 84’ünün 12-15 yaş arasında olduğuna dikkat çekerek, “Yani ne denir buna ya gerçekten? 12 yaşındaki çocuktan 13 yaşındaki çocuktan, velev ki bir şey söylemiş olsa bile ya eline şeker verir gönderirsin ya başını okşar gönderirsin.  Cumhurbaşkanı bunlardan şikayetçi olmuş, dilekçe vermiş, o dilekçeden sonra iddianame yazılmış, mahkemeye çıkmış bunlar 12 yaş ile 15 yaş arasındaki çocuklar, kaç kişi? 84 kişi” diye konuştu.

“DAVAYI CUMHURBAŞKANI AÇTIYSA BERAAT ŞANSI YOK”

Tanrıkulu, Cumhurbaşkanına hakaret davalarında 3 bin 655 kişinin mahkum olduğunu bildirerek, şunları söyledi:

 “Yani Cumhurbaşkanı şikayetçi olmuşsa ve hakkında dava açılmışsa sizin beraat etme şansınız yok. Bu oran diğer suçlarda yüzde 60, yüzde 70’ken, Cumhurbaşkanına hakaret suçlarında yüzde 14. Yani eğer Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile yargı önüne çıkmışsanız yani beraat etme olasılığı yüzde 14. Bakın diğer suçlarda yüzde 50 yüzde 60’tır iddia ediyorum istatistiklere bakabiliriz. Yargının elini kolunu bağlayan bir uygulama da var. Böyle vahim bir durumla da karşı karşıyayız aynı zamanda.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here