Haberler

3 ayrı maaş alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül Meclis’te tartışma yarattı

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın AKP’li isimlerin aldığı birden fazla maaşı gündemleştirmesinin ardından tartışmalar devam ediyor.

TBMM KİT Komisyonu’nda Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün üç yerden maaş aldığı iddiaları tartışma konusu oldu.

“‘Almadım diyor’, inanmayacak mısınız?”

Türkiye Emlak Katılım Bankası ile Türkiye İhracat Kredi Bankası’nın (Eximbank) 2017 ve 2018 yıllarına ait hesapların görüşüldüğü oturumda konuşan Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, “Yönetim Kurulu Başkanımız Şakir Gül Bey, Eximbank’tan herhangi bir yönetim kurulu ücreti almamaktadır. Bunun altını çizeyim yani, bunu kesin olarak bildiğim için yanlış bir şey olmaması adına söylüyorum” dedi. CHP’li Ahmet Kaya’nın “Eximbank Genel Kurul tutanağı var, diyor ki ‘Yönetim kurulu üyeleri 10 bin 370 lira maaş alır’ ” sözleri üzerine ise diğer yönetim kurulu üyelerinin ücret aldıklarını, ancak Gül’ün almadığını tekrarladı. KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş da devreye girerek “Bakın, Şakir Bey ‘almıyor’ diyor. Sayın genel müdürümüze inanmayacak mısınız ya?” dedi. Kaya ise “Kendi iradesiyle almayabilir ama tutanakta var” hatırlatması yaptı.

Öte yandan Eximbank’ın takipteki alacaklarının 509 milyon lira olduğu, Emlak Katılım’ın 837 milyon liralık kredi için yasal takip başlattığı bilgisi verildi.

Ne olmuştu

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün, aynı zamanda Sun Express Yönetim Kurulu üyeliğinden de maaş aldığı ortaya çıkmıştı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Bakan Yardımcısı Gül’ün, Eximbank’ta Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu da ortaya çıkardı. Gül’ün aylık toplam geliri 81 bin TL.

Yavuzyılmaz, Gül’ün ayrıca Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığından aylık 10 bin 370 TL + yıllık 4 maaş ikramiye aldığını paylaştı.

Aylık toplam geliri 81 bin 5 TL olan Şakir Ercan Gül’ün aldığı ücretler şu şekilde:

Bakan Yardımcısı Maaşı: 27 bin 917 TL
Sun Express Yönetim Kurulu Ücreti: 3 bin 750 euro
Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığı: 10 bin 370 TL + yıllık 4 maaş ikramiye

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir