Ana Sayfa Haberler Öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’na tabi tutulacak.

Öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’na tabi tutulacak.

0
Öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’na tabi tutulacak.
Fotoğraf: Twitter/@TBMMresmi
Telgraf haber -Meclis’te muhalefetin oylarıyla reddedilen, ancak Genel Kurul’da yeniden oylanarak, görüşmesine devam edilen ‘güvenlik soruşturması’ teklifinin bazı maddelerinde, AKP ve MHP’nin verdiği önergelerle değişiklik yapıldı. Buna göre, öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’na tabi tutulacak.

“Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”nin bazı maddelerinde değişiklik yapıldı.Yapılan değişiklikle, öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’ yapılacak kamu görevlileri kapsamına alındı.Kişinin birinci derece kan bağı olan akrabaları ile “sıhri hısımları” yani evli olduğu kişinin anne ve babası ise güvenlik soruşturması kapsamından çıkarıldı.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, ilk kez kamuda görev yapacak ya da yeniden dönüş yapacak personel için ‘güvenlik soruştuması ve arşiv araştırması’ yapılmasını düzenleyen yasa teklifinin maddeleri üzerindeki görüşmelere devam edildi.

İlk 7 maddesi kabul edilen yasa teklifinde, AKP ve MHP önergeleriyle bazı değişiklikler yapıldı.

Teklifin ilk halinde “arşiv araştırması” kapsamında olan öğretmenler; Milli Savunma Bakanlığı, istihbarat teşkilatları, Genelkurmay Başkanlığı personeli için zorunlu tutulan ‘güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması’nın birlikte yapılacağı personel kapsamına alındı.

Kabul edilen bir başka önergeyle ise kişinin evli olduğu kişi ile birinci derece “kan ve sıhri hısımları” güvenlik soruşturması kapsamından çıkarıldı. Bu duruma göre, kişilerin eşinin yanısıra, anne-baba ve çocukları ile eşinin anne ve babası ‘güvenlik soruşturması’ kapsamında soruşturulamayacak.

Teklifin 7’nci maddesinde yapılan değişiklikle de ‘güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması’ ile elde edilecek verilerin değerlendirilececeği “Değerlendirme Komisyonu”nun üye sayısı üçten beşe çıkarıldı. Komisyonda kimlerin yer alacağı da ayrıntılı olarak düzenlendi.

Değişiklikle ayrıca, “milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz” birim, proje, tesis ve hizmetlerde istihdam edilecekler hakkındaki değerlendirmenin, ilgili bakanlık ya da kamu kurumları bünyesindeki değerlendirme komisyonunca yapılacağı hükme bağlandı.

Muhalefetin oylarıyla reddedilmişti

Kamuya ilk kez atanacaklar için ‘güvenlik soruşturmasını’ öngören 18 maddelik “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”, Meclis’te muhalefetin oylarıyla reddedilmişti.

Ancak teklif, Başkanlık Tezkeresi olarak TBMM Genel Kurulu’na yeniden sunulmuştu.

Meclis Genel Kurulu’nda geçen hafta muhalefet partilerinin milletvekillerinin oylarıyla reddedilen kanun teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin oylama, AKP’nin oylamanın içtüzüğe aykırı yapıldığı yönündeki itirazı üzerine yenilenmişti.

AKP grubunun neredeyse tam kadro hazır olduğu Genel Kurul’da, oylamanın yenilenmesine ilişkin TBMM Başkanlığı tezkeresi AKP ve MHP oylarıyla kabul edilmişti.

Ardından yapılan oylamayla da teklifin maddelerine geçilmişti.

Muhalefet partileri CHP, HDP ve İYİ Parti ise oylama sırasında birleşim sırasında görev alan başkanlık divanının iki katip üye ve bir başkanvekilinden oluştuğunu, oylama sırasında iki katip üyeden de itiraz gelmediğini, itirazın birleşimi yöneten Başkanvekili Haydar Akar’ın “Kabul edilmemiştir” şeklinde oylama sonucunu ilan etmesinden sonra yapıldığını, teklifin reddedildiğini ve bir yıl süreyle aynı konuda teklif verilemeyeceği görüşünü dile getirmişlerdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise oylamanın yenilenmesine yönelik “Bu Meclis’e darbedir” yorumları için, “Tamamen cahilce, manipülatif değerlendirmeler” demişti.

Başkanlık Divanı’nın oylamada önemli bir yanlışlık yapıldığına dair karar aldığını belirten Şentop, “Yapılanın yanlış olduğu yönündeki ifadelerin bütünü cehalet mahsulü ifadelerdir. Meclis Başkanı’nın Genel Kurul’un işleyişiyle ilgili tek ve kendisine mahsus yetkisi vardır” diye konuşmuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here