Haberler Manşet Uncategorized

ABD Afganistan’daki mülteci ve göçmenler için 100 milyon dolarlık “Yerli ve Milli”olmayan fon dağıtacak, Türkiye talip olacakmı?

Telgraf Haber:

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’daki durum nedeniyle mülteci ve göçmenlerin acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 100 milyon dolarlık acil fon ayrılmasını onayladı.

Odatv’nin yabancı kuruluşlardan fon alan gazeteleri hedef göstermesiyle başlayan fon tartışmasında ‘Yerli ve Milli’ söylemi ABD’nin Afganistan mültecileri için kullanılmak üzere onayladığı fonu muhtemelen Türkiye ‘de kullanacaktır. Türkiye’nin Afganistan’da yeni görev üstlenmesi, ABD’nin geri çekilmesi, Afkan mültecilerin göçe zorlanması gibi gelişmeler gündemde .

RTÜK, yabancı kurumlardan fon almanın milli güvenlik sorunu olabileceğini iddia etmişti.

Taliban’ın Afganistan’da ilerleyişinin sürmesi nedeniyle Afgan göçmenlerin sayısı artıyor. Beyaz Saray internet sitesinde, Afgan göçmen ve mültecilerle ilgili olası acil ihtiyaçlar için 100 milyon dolar acil fon ayrılmasının onaylandığı açıklandı. Fonun,  Afgan mültecilerin iltica işlemleri için de kullanılacağı duyuruldu.

AFGAN GÜVENLİK GÜÇLERİNE YARDIM TALEBİ

Beyaz Saray internet sitesinde ayrıca, Başkan Biden ve Afganistan Devlet Başkanı Eşraf Gani’nin telefonda görüştüğü bildirildi. Görüşmede Biden’ın, Afganistan’a desteklerinin devam edeceği mesajını verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Biden’ın, Afgan Güvenlik Güçleri Fonu için, Kongre’den 3,3 milyar dolar istediği belirtildi. Bu fonun, 1 milyar dolarının Afgan güçleri tarafından yakıt, mühimmat ve yedek parça alımında, 1 milyar dolarının Afgan Hava Kuvvetleri tarafından yürütülen operasyonları desteklemede ve 700 milyon dolarının da güvenlik güçlerinin maaşlarının ödenmesinde kullanılacağı bilgisi verildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir