Ana Sayfa Haberler ABD’de Andrew Brown’ı öldüren ırkçı polisler hakkında dava açılmayacak

ABD’de Andrew Brown’ı öldüren ırkçı polisler hakkında dava açılmayacak

0
ABD’de Andrew Brown’ı öldüren ırkçı polisler hakkında dava açılmayacak

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde, ‘arama emri’ ile evine gittikleri sırada aracıyla uzaklaşmak isterken siyah Andrew Brown’ı 6-8 el ateş ederek vuran polisler hakkında dava açılmayacağı açıklandı.

Bölge savcısı Andrew Womble düzenlenen basın toplantısında, “Kuzey Karolina Eyalet Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen inceleme sonucunda Brown’ı vuran polislerin kendilerini ve diğerlerini korumak için ölümcül güç kullanmasının gerekli olduğuna kanat getirildi” dedi. Sputnik’in aktardığı habere göre Womble, Brown’ın ölümünün trajik olmasına rağmen “aracını polislere karşı silah olarak kullanmaya çalıştığı” ve bunun üzerine polislerin silahlarını ateşlemesinin ‘haklı bulunduğunu’ kaydetti.

Basın toplantısında ilk kez kamuoyuyla paylaşılan olayla ilgili video görüntülerinde, polislerin ellerinde silah ile Brown’ın aracını çevirdiği, aracından inmesi için seslenmelerine rağmen Brown’ın aracını ileri ve geri sürerek polislerden kaçmaya çalıştığı görüldü.

Ne olmuştu?

Kuzey Carolina eyaleti Pasquotank bölgesindeki Elizabeth şehrinde, 21 Nisan’da, polisin uyuşturucuyla bağlantılı iddiasıyla ‘arama emri’ ile gittiği evden aracına binip kaçmaya çalışan siyah Andrew Brown, açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Aile üyelerine ve görgü tanıklarının beyanına göre, 7 çocuk babası 42 yaşındaki Brown’ın üzerinde silah bulunmadığı, tehdit oluşturmadığı halde gereksiz polis şiddeti sonucu yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.

Aynı gün olay yerinde toplanan öfkeli kalabalıkla polis arasında gergin anlar yaşanmış, Brown’ın destekçileri polisten vücut kamerası görüntülerinin yayımlanmasını ve iddialara açıklık getirilmesini talep etmişti.

Şehirde protestoların sürmesi üzerine, daha sonra ailesine polislerin vücut kameraları görüntülerinden montajlanmış 20 saniyelik video izletilmiş, ancak ailesi bunu yeterli bulmayarak tüm kayıtların gösterilmesi çağrısını tekrarlamıştı.

Kuzey Carolina eyaleti makamlarının yanı sıra ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da olayla ilgili inceleme başlatmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here