Haberler

ABD’nin Afganistan ajandası nedeniyle Kabil Havaalanı’nda sadece yedi günde 20 kişi, iltica etmeye çalışırken öldü

Afganistan’da ABD’nin strateji değişimi sonucu Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin ardından Kabil Havaalanı’nda ortaya çıkan ve emperyalizmin getirdiği çaresizliği ve iki yüzlülüğü eksiksiz yansıtan insani kriz sonucunda en az 20 kişinin havaalanında yaşamını yitirdiği açıklandı.

Reuters’ın haberine göre gizlilik şartıyla konuşan NATO yetkilileri, tahliye amacıyla kalabalık bir mülteci dalgasının yığıldığı Kabil Havaalanı içinde ve dışında yedi günlük süreçte en az 20 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Taliban sözcüsü Amir Khan Mutaqi ise “Amerika, bütün gücüne ve teçhizatına rağmen havaalanında düzeni sağlayamadı. Ülkenin her bir yanında sükunet hakim, fakat Kabil havalimanına kaos hakim” açıklamasını yaparak ABD’yi alaya aldı.

Kabil’den tahliyelerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına havalimanının güvenliği 4 bin 500 ABD ve 900 İngiliz askeri tarafından sağlanıyor. Havalimanı çevresinin kontrolü ise Taliban güçlerinin elinde. Ancak ABD’nin uyguladığı geçiş süreci kapsamında Taliban militanları ile NATO kuvvetleri arasında havaalanına müdahale edilmeyen bir anlaşma geçerli.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir