Haberler

Adrese teslim kadroda çığır: İlan verilen fakültede o ders yok!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü, öğretim elemanı almak için Resmi Gazete’ye ilan verdi. Birçok bölüme Profesör ve Doçent kadroları almak için verilen ilanda, Eğitim Fakültesi bölümü dikkat çekti.

OdaTV’den Sami Menteş’in haberine göre; Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı’na alınacak profesör kadrosu için “Çağdaş Türk Lehçeleri ve Türk Dili grameri alanlarında çalışmalar ve yayınlar yapmış olmak” şartı arandığı ilanda yer aldı. Bölümde ise, bu konuyla ilgili çalışma yapan tek kişi bulunuyor.

İlan verilen ders, ne zorunlu ne de seçmeli olarak yok

Bölümde “Çağdaş Türk Lehçeleri” kriteriyle ilgili ne zorunlu ne de seçmeli bir ders bulunmuyor.

Eğitim Fakültesi’nde Türkçe Eğitimi Anabilim Dalına alınması gereken öğretim üyesinin doktora ya da en azından doçentliğini Türkçe Eğitimcisi olarak almış olması önceliği bulunuyor. Buna rağmen üniversitenin verdiği ilan, yönetmeliğe de aykırılık teşkil ediyor.

YÖK Başkanı Saraç “rahatsız olduklarını” söylemişti

Türkiye’de akademideki kişiye özel ilanlar sıklıkla tartışma konusu olmuştu. Tartışmaların ardından 9 Mart’ta Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, bir açıklama yaparak, kişiye özel ilanlardan rahatsız olduklarını açıklamıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir