Ana Sayfa Haberler AKP’nin faiz hayalleri enflasyon kıskacında: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltti

AKP’nin faiz hayalleri enflasyon kıskacında: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltti

0
AKP’nin faiz hayalleri enflasyon kıskacında: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltti

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 12,2’den yüzde 14,1’e çıkartıldı.

Yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 yılı sonu enflasyon beklentisi yüzde 14,1’e yükseltildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan ve Saray’ın faiz politikasına bağlı bir çizgi ortaya koymak üzere göreve getirilmiş olan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, bu bağlamda enflasyonun yılın son çeyreğinde belirgin bir şekilde düşeceğini şeklindeki niyet dolu mesajlarına karşın yapılan güncelleme AKP’nin istediği ekonomi verilerini yayınlamakta bile güçlük yaşamakta olduğu şeklinde yorumlandı.

2022 yıl sonu enflasyon beklentisi: Yüzde 7,8!

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu için yüzde 7,5 olan enflasyon tahminini de yüzde 7,8 çıkartırken, 2023 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak kaldı.

“Enflasyonda yükseliş geçici”

Kavcıoğlu, risk primi ve oynaklığın azalmakla birlikte hala yüksek seyrettiğini, emtia fiyatları, kur ve artan talebin de enflasyonu yukarı yönlü etkilediğini ifade ederken, enflasyonda yükselişin geçici olduğunu, yıl sonunda yavaşlama beklendiğini ve politika duruşunun enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edeceğini söyledi.

TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon Haziran itibarıyla yüzde 17,53 olmuştu.

Merkez Bankası Başkanı ayrıca, yeni swap anlaşması için görüştükleri ülkeler olduğunu belirterek “Yakında yeni anlaşmaları açıkladığımızda hepiniz duymuş olacaksınız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here