Haberler

Alman Yeşiller Partisi “Türk hükümetinin saldırgan dış politikasını kararlılıkla reddediyoruz”

ETELGRAF HABERLER:

Alman Yeşiller Partisinin kısa süre önce açıkladığı Federal Meclis seçim programındaki Türkiye kısmının girişinde yaptığı değerlendirme şöyle:

“Bizler, Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları için mücadele edenlerin yanındayız. İnsan hakları ve hukuk devleti ilkeleri ihlallerini kınıyor, bütün siyasi mahkumların salınmasını, Kürt meselesinde de diyalog ve barış sürecine geri dönülmesini talep ediyoruz.”

Devamı daha sert: “Türk hükümetinin saldırgan dış politikasını kararlılıkla reddediyor, ondan, çok kültürlü bir güvenlik ve dış politikaya geri dönmesini talep ediyoruz. Bu, NATO kapsamında da bu şekilde gündeme getirilecektir. Avrupa Birliği’nin Türkiye ile tam üyelik görüşmeleri de sadece demokrasiye ve hukuk devletine tamamen dönmesi halinde yeniden başlayabilir.”

Halen doğrudan ve listelerden seçilen 709 milletvekilinden oluşan Almanya Federal Meclisi’nde Yeşiller, 67 koltukla aslında beşinci parti. Ancak son iki yıldır zaman zaman yaşanan ufak tefek dalgalanmalar hariç istikrarlı biçimde iktidar iddiasını güçlendiren Yeşiller, şu anda Almanya’daki anketlerde de önemli bier güç.

Alman ARD Radyo TV Kurumu için Infratest Dimap’ın düzenli yaptığı aylık kamuoyu yoklamalarının sonuncusuna göre Yeşiller, Almanya’daki birinci güç olan Hristiyan Birlik partilerini (CDU ve CSU) sollayarak yüzde 26 ile ilk parti.

Yeşiller, başbakan adayını açıkladığı geçen aya göre de 4 puan yükselmiş. Son yıllarda hem halk hem de parti tabanı desteği ve üye sayısı hızla artıyor. Federal seçimler için başbakan adayını iki eş genel başkan kendi arasında belirledi. Gürültüsüz, patırtısız ve çatışmasız iki eş genel başkan olan Robert Habeck ve Annalena Baerbock 19 Nisan’da kameraların karşısına geçti ve partinin başbakan adayının Annalena Baerbock olduğunu ilan ettiler.

40 yaşında iki çocuk annesi ve kendi deyimi ile “hippi” bir ailede büyüyen Annalena Baerbock, çocukluğu nükleer santraller ve savaş karşıtı gösterilerde geçmiş bir isim. Bu onun hırslı, disiplinli ve düşündüklerini dobra dobra söyleyen karakterini büyük ölçüde belirledi. Yaşından da genç görünen Baerbock, 2018 yılında seçildiği parti eş genel başkanlığı sonrasında hızla profil kazandı ve uluslararası hukuk ile iklim ekonomisi konularında uzman olduğunu ortaya koydu.

Yeşiller başarıyı nasıl yakaladı?

Yeşiller köklü değişim hedeflerine dair sinyalleri 2018’e girerken verdi ve bunu hızla hayata geçirdi. Parti programı ve yönetimi, dış güvenlik, NATO, ekonomi gibi alanlarda da yetkin olduğunu ortaya koyacak şekilde reforme edildi. Federal düzeyde de iktidara oynayan bir güç olarak Yeşiller ilginç bir strateji izledi ve hükümet eden kitle partilerinin ve popülistlerin belirlediği gündeme tepki vermeyi bırakıp kendi belirlediği gündem üzerinden ilerledi. O zamandan bu yana da giderek güçlendi.

2019’da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde bütün dünyadaki iklim tartışmaları rüzgarını da arkasına alan Yeşiller, Strasbourg’a 21 vekil gönderdi ve böylece 74 koltuklu Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı grubundaki en büyük delegasyon oldu. Almanyalı Yeşiller, Avrupa Halk Partisi içindeki Almanyalı Hristiyan Birlik üyesi vekillerin ardından AP’de Almanya’dan giden ikinci büyük delegasyon.

Elmas Topcu

© Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir