Ekoloji

Assos’taki tahribat mülkiyetin el değiştirmesine sebep oluyor

Geçtiğimiz hafta doğa harikası olan Assos Antik Kenti’nde “kaya ıslahı” adı altında yapılan çalışmalarda kültürel varlıkların tahrip edildiği ortaya çıkmış ve ardından yurttaşlar Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Yusuf Gürsucu AFAD raporu ve koruma kurulunun verdiği onay kararı ile Antik Liman’daki tahribatın peşine düşerken yaşananların basit bir çevre katliamı olmanın ötesinde sermaye ile mülkiyetin el değiştirdiği ve halkın toprağından koparıldığı ortaya çıktı.

Yağma projesi 

Assos’taki otellerin üzerine kaya düşme tehlikesi olduğu gerekçesiyle AFAD tarafından hazırlanan proje valilik tarafından ihale edildi. AFAD’ın hazırladığı projede 12 bin metre kare otopark öngörüldü mü bilinmiyor. Eğer ön görüldüyse bu nasıl ‘kaya ıslahı’ diye sormamız gerekiyor. Bu proje AFAD adıyla başlatılan bir yağma projesi olduğu yapılan işten açıkça anlaşılabiliyor. Assos Antik Limanı’ndan Kadırga Koyu’na kadar yol açılma girişiminin başladığı ve bölgenin tamamen yağmaya açılacağı iddiaları, amacın farklı boyutları olma ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Sipariş ile şirket gelmiş

Çanakkale ÇOMÜ’den emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, söz konusu çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. 26 Mart tarihinde ihalesi yapılan projeyi Trabzon’un ilçesi Ortahisar adresine kayıtlı ‘Dynamica’ şirketinin aldığını şubat ayında duyuran Perinçek, “Bu şirket Katarlı mı? Dynamica Mühendislik kimin şirketi?” diye de sordu. Dynamica şirketinin Ortahisar’dan gelip bu ihaleyi almış olması dikkat çekerken, yapılan kazının/katliamın ‘talep’ alınarak hayata geçirilme olasılığı güçlendi.

Çanakkale’nin Ayvacık bölgesinde sayısı 400’ü aşan ekoturizm süslemesiyle imar planı değişikliği talebi olduğu daha önce açıklanmış ve ardından geçtiğimiz mart ayında Çanakkale İl Genel Meclisi’nde, yaklaşık 1/3’ünün Ekoturizm İmar Planı değişiklikleri kabul edilmişti. Özellikle Assos bölgesinde tarla ve bahçelerine imar izni alamayanların taşınmazlarına ekoturizm izni alıp fahiş fiyatlardan arazilerini satışa çıkardıkları ortaya çıkmıştı. Ekoturizm başlıklı yapılaşma adımları son 6-7 yıldır 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planlarına işlenmeye başlandı.

Amaç ekoturizm değil

Assos Dostları Sivil Girişimi’nden yapılan açıklamada dünyada kabul görmüş ekoturizm tanımı ile Türkiye ve özellikle Çanakkale bölgesinde amacın farklı olduğuna dikkat çekilerek, “Son zamanda ülkemizde birçok kıyı alanında olduğu gibi Kuzey Ege kıyılarında da başlayan ve ‘ekoturizm’ adı altında yürütülen projeler karşısında endişeliyiz. Çünkü bu uygulamaların uluslararası sahada kabul gören ekoturizm ilke ve amaçları ile ve hatta mevzuatlar atlanarak 1/100.000 ölçekli çevre planlarında tanımlanmış olan ekoturizm çerçevesiyle dahi çeliştiğini açıkça ve üzülerek görüyoruz” diye belirtildi.

Mülkiyetler el değiştiriyor

Assos Dostları Sivil Girişimi tarafından, “Mülkiyetin çok hızlı bir biçimde el değiştirme sürecine girmesiyle yerel halkın kendi yaşadığı bölgeden uzaklaşmak zorunda kalması, yerel aile işletmelerinin yerlerini bölge dışından gelen ve bölgeye yabancı olan büyük işletmecilerin almasıyla bölgenin sosyal dokusunun bozulması, bazı gayrimenkul pazarlama firmalarınca ‘ekoturizm imarlı proje alanı’ tanıtımlarının yapılması sonucu bölge karakterine uymayan ve birbirine bakarak çoğalan imar faaliyetlerinin teşvik edilmesi, projelerin ‘çevreci, doğayla uyumlu’ mimari yaklaşımlara sahiplermiş gibi sunulması, söz konusu uygulamaların ekoturizmin ilke ve amaçlarıyla çeliştiğini gösteren bazı örneklerdir” denildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir