Manşet Sendikalar Toplumsal Örgütler

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun işçi düşmanı tutumuna karşı dayanışma büyüyor

etelgraf Haber-

Bakırköy Belediyesinde örgütlü Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube ile işveren Bakırköy Belediyesi arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Sendikanın insanca yaşam için ücret ve demokratik çalışma ortamı ile ilgili talepleri İş veren tarafından kabul görmedi. Bakırköy Belediyesi işveren olarak sıfır zam önerdi.

Bunun üzerine 25 Ekim 2021 günü işçiler greve çıktılar. Sosyal Demokrat olduğunu iddia eden bir belediye başkanının grevi kırmak için gösterdiği çabalar karşısında işçiler, kararlı direniş gerçekleştiriyor. işçilerin haklı ve meşru eylemi toplumsal dayanışmayı her gecen gün büyütüyor. Bütün emekçilerin alım gücünün hızla düştüğü bir dönemden geçiliyor. İşçilerin greve çıktıkları günle şu andaki ücret talepleri dahil kısa sürede erimiş durumda. CHP’nin politik çizgisine dahi uymayan Belediye Başkanına yönelik toplumsal tepki büyüyor.

Peki, işçileri ne istiyor?
Bakırköy Belediyesi kadrolu işçileri en son imzalanan 2018-2020 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi kapsamında 2019 yılı Mart ayı itibariyle aldıkları zamdan bugüne aynı ücretle çalışmaktalar. Yeni dönemi kapsayan toplu iş sözleşmesinde ücretlerinin enflasyon karşısında korunmasını talep eden işçilerin zam teklifine Bakırköy Belediyesi 0 zam teklifi ile cevap verdi. Son zamdan bu yana ücretlerinin resmi enflasyona göre yüzde 40-50 arasında eridiğini ve geçinemediğini söyleyen işçiler de grev hakkını kullandı.
Bakırköy Belediyesi işçileri;
Grev öncesi işten atılan arkadaşlarının işe iade edilmelerini, güvenceli çalışma ortamının toplu iş sözleşmesi ile tesis edilmesini ve geçinebilecekleri bir ücret istiyorlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir