Manşet Muhalefet

Bakırköy Belediyesinde hak mücadelesi eylemi 34. gününde

etelgraf haber-

Belediye İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan, 34 gündür hakları için direnen Bakırköy Belediyesi işçilerinin sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Bakırköy Belediyesi’nde çalışan işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerinin karşılanması için 34 gündür grevde. Çadır kuran işçiler, Bakırköy Belediyesi’nin “sıfır zam” talebini kabul etmeyerek sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye İş) İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan, belediyenin 2020’de TİS imzalamadığını ve bu nedenle maaşlarına zam yapılmadığını belirtti.

fotoğraf-telgraf

Çalışma Bakanlığı’nın TİS yetkisini sendikalarına verdiğini dile getiren Doğan, “Sözleşmenin bize verdiği yetkiyle beraber, görüşmelere başladık. Birçok idari maddeyi konuştuk, tartıştık. Ama ücret kısmına geldiği zaman belediye başkanı, ‘Belediyenin bütçesi buna el vermiyor’ diyerek bize ‘sıfır zam’ önerdi. Çok mücadele ettik, diyalog kapılarını çok zorladık, ancak belediye yönetimi tarafından bununla ilgili her hangi bir adım atılmadı. Biz de greve başladık. Büyük bir coşkuyla grevimiz devam ediyor. Kararlıyız, haklarımızı alana kadar burada mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Enflasyona göre zam 

Doğan, “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ülkede enflasyonun yüzde 40 ve yüzde 50’lere doğru gittiğini söylüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) açıkladığı yüzde 20 enflasyon var diyor, tabi ki de gerçek değil. Bize teklif edilen zam oranına itiraz ettik. Enflasyon oranlarına göre zam yapılmasını istiyoruz” dedi.

Gerçekçi olmayan teklifler…

2020 yılında biten TİS’in yenilenerek imzalanmasını istediklerini belirten Doğan, yüzde 5 oranında bir zam istediklerini dile getirdi. Doğan, “Dövizin arttığı bir, paramızın pul olduğu bir dönemde, gerçekçi olmayan zamları teklif etmesi, bu belediyede 30 yıldır çalışanları yaralamaktadır. Biz buna itiraz ediyoruz. Çalışanlar olarak bunu hak etmiyoruz. Emeğimizden başka bir gelirimiz yok. Burada aldığımız parayla evimizi geçindiriyoruz. Biraz daha gerçekçi olunması ve buna göre zam yapılması talebimizdir” diye ifade etti.

Helalleşme çağrısı

CHP’ye çağrıda bulunan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP Türkiye’de ezilenlerin olduğunu söylüyorsa; Bakırköy Belediyesi’ne bakması lazım. Burada kadınların, işçilerin verdiği mücadeleyi görmesi gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun Bakırköy işçisiyle ‘helalleşmesi’ gerekiyor. Bakırköy bu olanları hak etmiyor. Uzun yıllardır farklı alanlarda burada çalışmış olan insanlar var. Bu kentin işçileri bunu hak etmiyor. Bunu acilen yetkililerin görüp, biran önce burada ki bu olumsuzluğu gidermesi ve işçileri emekçileri görmesi gerekiyor. Türkiye genelinde ülkeyi yönetmeye talip olanların, özellikle ‘Bakırköy’de neler oluyor? Bakırköy’de neler yaşanıyor?’ diye bakmalarını tavsiye ediyoruz.

g.karınca

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir