Haberler

Başsavcılık, İHD kartvizitini suç delili saydı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’nin (MEBYA-DER) 29 üye ve yöneticisine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında bir kişinin daha iddianamesini tamamladı. 3 Mart’ta 29 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan derneğin yöneticilerinden Azizi Ölçen hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

MA’nın haberine göre; iddianamede, ev aramasında el konulan İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) kartviziti, TUAY-DER, MEBYA-DER, Yoksul Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kartları “örgüt üyeliğine” delil yapıldı.

İHD kartviziti suç delili sayıldı

İddianamede, “Şüphelinin resmi olarak MEBYA-DER isimli derneğe üye olduğu ve yönetim kurulu üyesi olduğu, şüphelinin dernek içerisinde çıkan tüm dokümanlardan sorumlu olduğu, şüphelinin dernek bünyesinde organize edilen ve örgüt propagandasına dönüşen 12/03/202 tarihli eyleme katıldığı, şüphelinin ikamet aramasında TUAY-DER, MEBYA-DER, Yoksul Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği ibareli kartvizitin ele geçirildiği…” ifadelerine yer verildi.

İddianamede, derneğin el konulan “karar defteri”, “üye defteri”, “aidat ödemeleri”, “tüzük” ve diğer resmi evraklar için “ele geçirildi” ifadesinin kullanılması dikkati çekti.

15 yıla kadar hapis

İddianamede, Ölçen’in “örgütün hiyerarşisine bilerek ve isteyerek dahil olduğu, PKK’nin hiyerarşine dahil olduğu, örgütün amacı doğrultusunda bilerek ve isteyerek hareket ettiği” öne sürülerek, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istendi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir