Ana Sayfa Muhalefet Sendikalar Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)”Sürgünler son bulsun” çağrısı yaptı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)”Sürgünler son bulsun” çağrısı yaptı.

0
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)”Sürgünler son bulsun” çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi’nin 4 işçinin sürgün edildiği gerekçesiyle başlattığı oturma eylemi 16. haftasına girdi. Alsancak Garı önünde toplanan işçiler, “Demiryolları Halkındır Satılamaz. Tasfiye ve Özelleştirmeyi Kabul Etmiyoruz” yazılı pankart açarken, “Sürgünler son bulsun” çağrısı yaptı. Özelleştirmelere tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık döviz rezervinin herkesin gözü önünde satıldığını, buharlaştığını söyledi.

KESK’e bağlı BTS İzmir Şubesi’nin işçilerden Nurhan Karadağ, Ünal Karadağ, Bülent Çuhadar ve Muthi Seyhan’ın sürgün edildiği gerekçesiyle başlattığı oturma eylemi sürüyor. 16. haftasına giren eylem yine Alsancak Gar’ı önünde gerçekleştirildi. Yaklaşık 20 kişi sloganlar atarak sürgünlerin son bulmasını istedi. İşçilere CHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Kamil Okyay Sındır da destek verdi.

“TCDD HOLDİNG HALİNE GETİRİLECEK”

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, TCDD’nin özelleştirilmesine tepki gösterdi. “Halkın malı olan kar getirebilecek kaynak ve işletmelerin Özelleştirilmesi tamamen ideolojik bir yaklaşımdır. TCDD bir Holding haline getirilecek” diyen Akyol, sürgünlere ilişkin de şunları söyledi:

“Üye ve yöneticilerimize yönelik hak ihlalleri, sürgünler, işten atmalar ile gözaltı ve tutuklama saldırıları AKP’nin tekçi iktidar anlayışının bir sonucu olarak bütün toplum kesimleri gibi emekçileri de koşulsuz biata zorlamayı amaçlamaktadır. Demokratik bir ülke, eşit, özgür ve barış içinde bir toplum ve emeğin hakları için mücadele eden sendikamızı bu baskılar geriletememiş, aksine örgütlülüğümüz her geçen gün büyümeye devam etmiştir. Bugün bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Uzun süredir sendikamız yönetici ve üyelerimiz üzerindeki AKP’ye yakın güçler tarafından geliştirilen bu baskı sürgün ve ceza furyasına son verilmelidir.”

128 MİLYAR DOLAR HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE SATILDI

CHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Kamil Okyay Sındır ise AKP iktidarının bugüne kadar 79 milyar dolarlık özelleştirme yaptığına dikkat çekerken, “Bir bir kamunun, devletin, vatandaşın, tüyü bitmemiş yetimin de üzerinde hakkı olan kamunun malları, mülkleri neyi varsa özelleştirme adı altında özel sektöre devredildi. Yapılan bu işlemler özelleştirme adı altında peşkeş çekilen bu mallar sadece özelleştirmekle kalmayıp bu teşekkürlerde çalışan emekçilerin kıyımına, sürgününe mağduriyetlerine, işten çıkartılmalarına ve açlığa, yoksulluğa, sefalete sürüklenme sürecini beraberinde getirdi. Bu da yetmedi Merkez Bankası’nda 128 milyar dolarlık döviz rezervi herkesin gözü önünde satıldı, buharlaştı. Karşılığında TL de olsa, karşılığı nerede sorusunun yanıtı hala verilmedi” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here