Haberler İnsan Hakları Manşet

BM tutuklu akademisyen Cihan Erdal’ın başvurusunu ‘acil kodla’ kabul etti

Telgraf haber:Tutuklamaların ve gözaltılıların keyfi olup olmadığını, uluslararası hukuka uygun olup olmadığını denetleyen uluslararası bir kuruluş olan BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu yedi aydır tutuklu yargılanan Cihan Erdal için Türkiye’den savunma istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan ve tez saha çalışmasını sürdürmek üzere İstanbul’da bulunduğu sırada, gözaltına alınan ve yedi aydır tutuklu yargılanan Cihan Erdal‘ın başvurusunu acil kodla kabul etti.

Tutuklamaların ve gözaltılıların keyfi olup olmadığını, uluslararası hukuka uygun olup olmadığını denetleyen uluslararası bir kuruluş olan BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu Türkiye’den savunma istedi.

Neler yaşandı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan Kobani olaylarına ilişkin yedi ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında HDP’li isimlerle birlikte akademisyenler; Cihan Erdal, Prof. Dr. Beyza Üstün ve Can Memiş de 25 Eylül Cuma günü gözaltına alındı.

Kanada’da doktora öğrencisi olan Erdal, tez araştırması kapsamında İstanbul’daydı. Erdal, 2 Ekim Cuma günü tutuklandı. Erdal, yedi aydır hukuksuz bir şekilde Ankara’daki Sincan Cezaevi‘nde tutuluyor.

Toplamda 108 kişi hakkında açılan ve 28 kişinin tutuklu yargılandığı Kobane Davası’nda tutukluluk incelemelerinin yapılacağı ara duruşma Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Davada Cihan Erdal’ın tutukluluğunun devam etmesi karar çıktı.

Kobanê Davası’nın ilk duruşması 26 Nisan’da görülecek.

2 bin 500 akademisyenden çağrı

Kanada, Avrupa ve ABD’den çok sayıda akademisyen, öğrenci ve sivil toplum örgütü, Kobani operasyonu sırasında tutuklanan sosyolog akademisyen Cihan Erdal için büyük bir kampanya başlatmıştı. İki haftalık sürede kampanyaya 2 bin 500 kişi imza atmıştı.

Kampanyaya destek verenler arasında Enzo Traverso, Judith Butler, Etienne Balibar, Noam Chomsky, Silvia Federici, Toni Negri ve Wendy Brown gibi dünyaca ünlü birçok akademisyen bulunuyordu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir