Haberler

Bozkurtlu yurttaş: “HES çalışanları, ‘HES patladı kaçın, canınızı kurtarın’ dedi”

11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen ve tamamen sular altında kalan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde felaketin tanıkları ile devlet kurumlarının yaptığı açıklamalar birbirine paralel değil.

Hala yüzlerce yurttaşın kaybolduğu selde, AFAD konuyla ilgili açıklama yapamazken sele şiddetli yağmurun mu yoksa HES barajlarının patlamasının mı neden olduğu tartışılıyor.

HES çalışanları halkı aramış

Kastamonu’ya bağlı Bozkurt ilçesinde resmi açıklamaya göre sel felaketi yaşandı. Yüzlerce insanın kaybolduğu, onlarcasının ise yaşamını yitirdiği felakete Hidroelektrik Santralin (HES) neden olduğu iddia ediliyor.

Yolculuk’un haberine göre komedyen Kaan Sekban’ın Instagram canlı yayınına katılan ve doğma büyüme Bozkurtlu olduğunu söyleyen 26 yaşındaki Kübra Çelik, felaketten kısa süre önce HES çalışanlarının halkı arayarak  “HES patladı kaçın, canınızı kurtarın” dediğini iddia etti. Çelik aynı şeyi polislerinde söylediğini aktardı.

İddialara yalanlanmıştı

Felaketin bir gün sonrasında son dönemlerde sıkça eleştirilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgedeki HES’in patladığına yönelik iddiaların ardından “Burada HES’le alakalı bir problem yok. ‘Regülatör kapakları, taşkın esnasında açılıyor, ondan patladı’ diyorlar ama böyle bir durum söz konusu değil. Genelde HES’ler bu işin sebebi yerine genelde bana göre mağduru oluyor” açıklamasını yapmıştı.

Valilikten yapılan açıklama ise şu ifadelere yer verilmişti: “Bozkurt ilçesinde aşırı yağışlar nedeniyle ilçedeki HES’in patladığı yönünde sosyal medyada birtakım yanlış bilgiler yer almaktadır. Bu haber doğru olmayıp aşırı yağışa bağlı şu taşkınları yaşanmakta ve tüm birimlerimizle müdahale etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir