Haberler Manşet

Brezilya’daki Türk jetinden 24 valiz kokain çıktı

Brezilya’nın Ceara eyaletinin başkenti Fortaleza’da bulunan Fortaleza Havaalanında Brezilya polisi tarafından uyuşturucu operasyonu düzenlendi. Polis, TC-GVA kuyruk tescilli Türk iş jetine düzenlediği operasyon ile 60 yaşındaki İspanyol yolcuya ait olan 24 valiz içinde bin 304 kilogram kokain ele geçirdi.

Polis tarafından yapılan açıklamada, uçağın Belçika’nın başkenti Brüksel’e gideceği aktarılırken, 24 bavulun her birinde 50 adet 1,2 kilogramlık poşetler halinde paketlenmiş halde toplam bin 304 kilogram kokainin ele geçirildiği bildirildi. Uçağa ve uçaktaki tüm cep telefonlarına el koyulduğunu aktaran polis, uçakta bulunan İspanyol yolcu ile Türk vatandaşı olan 4 mürettebatın sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldüğünü açıkladı. Polis, ifadelerinin alınmasının ardından mürettebatın serbest bırakıldığını, İspanyol yolcu ve Türk pilotun tutuklu bulunduğunu bildirdi.

Uçağın sahibi AKP’li aday adayı

Uçağın şu anki sahibi ise ACM Air adında özel bir şirket.

Şirketin sahibi olan Çiğdem Özkan ise AKP Diyarbakır milletvekili aday adayı.

Uçak eski başbakanlık uçağı

Fortaleza’daki Federal Polis merkezinde düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Federal Polis temsilcisi Alan Ramos, denetleme sırasında federal polisin havaalanı personeli ile iletişime geçmek için bir ara uçaktan indiğini belirterek, “Polis inince, mürettebat ve yolcular kaçmak için motoru kapatmak yerine uçağın merdiveninden yukarı çıkmak için harekete geçtiler. Başından beri federal polis 24 ağır çanta taşıyan ve tutarsız cevaplar veren yolcunun tutumundan şüphelendi” dedi.

BirGün yazarı Timur Soykan; “Brezilya’da 24 valizde 1.3 ton kokain yakalanan eski TC-ATA uçağını eski başbakanlar kullanmış, tarihe tanıklık etmişti. Cüneyt Özdemir, o dönem başbakan olan Erdoğan ile TC-ATA’da çok ses getiren röportajı yapmıştı. Bugün adı TC-GVA olan uçak kokainlerle birlikte sergilendi,” diyerek uçağın eski başbakanlık uçağı olduğunu duyurdu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir