Muhalefet Uncategorized

BURHANİYE | Deniz Poyraz için Basın açıklaması

Burhaniye demokrasi güçleri basın açıklaması yaptı .Açıklama metninin tamamı :

Dün,İzmir HDP İl Binası’na faşist, ırkçı ve Dün, İzmir HDP İl Binası’na faşist, ırkçı ve kışkırtıcı siyasetin tetikçisi tarafından bir saldırı düzenlenerek arkadaşımız Deniz Poyraz silahla vurularak katledildi.

Saldırının hemen ardından, bu katilin de malum işaret yaptığı fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Bundan önceki katliamlar ve saldırılarda olduğu gibi, bu cinayeti de iktidar ortakları; “Tuzak, komplo” diye açıklayacaklardır. Oysa ki; bu katilin, Suriye’de çekilen fotoğraflarından, mensup olduğu parti işareti görsellerinden, kimden gücünü aldığı ve kinden beslendiği çok açık olarak görülmektedir.

Alçakça yapılan bu saldırıda kaybettiğimiz partilimiz Deniz Poyraz’ın babası İzmir’de gevrek satıyor annesi HDP İl binasında mutfakta çalışıyordu, yani emekçi bir ailenin kızıydı Deniz.

HDP il binasına yapılan saldırı, göz göre göre gelen bir cinayettir. Katil bir kişiyi öldürmek için gelmemiştir. Gelişi güzel ateş edilmemiş, silahla tarama yapılmıştır. Yaşanan bu olay bir katliam girişimidir. Bu tür katliamları, katilleri ve arkasında duranları çok iyi tanıyoruz. Bunlar yine sahte barış, sahte özgürlük yalanlarının arkasına sığınacaklardır. Bu katliam bir provokasyondur. HDP’ye yönelik bütün saldırılarda devreye sokulan “teröre tepki” ve “halkın-şahısların kızgınlığı”, “şahsın psikolojisinin bozuk olduğu” teraneleri, o saldırıların planlı biçimde yönlendirilmiş olduğu gerçeğini hiçbir zaman gizleyemedi.

Bu iktidar kaostan besleniyor. Kaos ne kadar devam ederse ömürlerinin o kadar uzun olacağına inanıyorlar.  İktidar ve küçük ortağı tehdit ve şantajlarla HDP’yi ve muhalefeti susturmaya çalışıyor. Partiyi kapatma davası ve Kobani davasının altında da bu amaç yatıyor.

İktidar, bu kanlı döngüden ve saplandığı bu bataklıktan çıkamayacağını anlayınca işi çetelere bırakmıştır. “Bu gün iyi gününüz” diye tehditlerine devam ederek kendisinin karşısında gördüğü herkese göz dağı vermektedir.

Burada tek hedefin HDP olmadığını çok iyi biliyoruz. Uyuşturucu kaçakçılığı, petrol kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, kara para aklama gibi birbirinden beslenen onlarca suç ortaya serilmiştir. Kendine düşecek payda, beklediğini az bulan ortaklar tarafından bu suçlar bugün tek tek açıklanmaktadır. İktidar, bu suçlarını örtmek ve hesap vermekten kaçmak için katliamı ve tehdit etmeyi tek çare olarak görüyor ve ömrünü uzatmak için kirli olan her yola baş  vuruyor.

Şunu iyi bilsinler ki; HDP demokratik geleceğin ve barışın en büyük güvencesidir. Biz muhalif güçler olarak demokrasi, barış, özgürlük ve eşit yurttaşlık için her türlü meşru zemini kullanacağız. Cinayetler, kumpas ve tehditler bizi durduramayacaktır. Deniz kardeşimizin anısına sonuna kadar sahip çıkacağız.

Barış istediğini ifade eden muhalifler eğer bu ölümlere sessiz kalırsa her bir kayıpta kendi paylarının da olacağını kabul etmiş olurlar. Bunun içindir ki, yarın çok geç olmadan, barıştan yana tüm muhalif güçlerin bir araya gelmesi, bu çağrıya kulak vermesi gerekmektedir.

Tekrar ediyoruz; Deniz Poyraz’ın öldürülmesi, cinayet değil bir katliam girişimidir

Deniz Poyraz canımızın anısını yaşatacağımıza ve verdiği mücadeleyi sürdüreceğimize söz veriyoruz.

Deniz’i mücadelemizde yaşatacağız. Annesinin sözleriyle açıklamamızı sonlandırıyorum. DENİZ BİR GİTTİ, BİN GELECEK.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir