Ekoloji Manşet

Çeşme Altınkum’da Ardıç ağaçları kökünden söküldü, kum zambakları yok edilerek ranta açıldı

Çeşme Çevre Platformu: ‘Altınkum’un talanı son hız devam ediyor’

Çeşme Çevre Platformu, yayınladığı basın açıklamasıyla Çeşme Altınkum’da madencilik faaliyeti nedeniyle yaşanan doğa tahribatının devam ettiğini kaydetti. Bölgede doğaya verilen zararı fotoğraflarla belgeleyen Çeşme Çevre Platformu, Altınkum için dava hazırlığında olduklarını belirtti.

Çeşme Çevre Platformu: 'Altınkum'un talanı son hız devam ediyor'

 

Yapılan yazılı açıklamada; bölgede faaliyet gösteren maden şirketinin iş makinaları ile alana girerek binlerce metrekarelik alanda tahribata neden olduğu açıklandı. Ardıç ağaçlarının kökünden sökülmesi, kum zambaklarına zarar verilmesi ve büyük değer taşıyan kum tepeciklerinin yok edilmesi, Çeşme Çevre Platformu’nun not düştüğü tahribatlar arasında. 

Yakın zamanda Altınkum ile ilgili dava süreci başlatacağını duyuran Çeşme Çevre Platformu’nun yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Çeşme markasını tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtan kumları da gerçekten altın olan Altınkum plajı şu anda bir maden firması tarafından tamamen tahrip edilmekte. Çevreciler ve vatandaşların resmî makamlara yaptıkları tüm şikayetler havada kaldı. 

Savcılık inceleme başlattı, belediye zarara ilişkin birçok tutanak tuttu, basın yüzlerce defa haber yaptı, video ve fotoğraf yayınladı ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hala CİMER üzerinden “orada tahribat yoktur” diye cevap verip, CİMER’e de yanlış bilgi veriyor. İzmir 2.Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu “vatandaş hayal görüyor, orada tahribat filan yok” tutumu içinde. 
Doğal SİT alanı olan Altınkum plajına, sıfır deniz kıyısında, Beach-Club inşaatı son hız ile devam etmekte. İnşaatcı firma Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 6 metre² portatif büfe, 21 metre² teras, 4 metre² de cankurtaran kabini olmak üzere 1400 metre² bir arazi kiralamış. Yıllık kira bedeli sadece 360.000 TL olan bu alanda maden şirketi büyük iş makinalarıyla 20. Bin metre²’ye yakın bir alanı tamamen tahrip etmiş, 100 yıllık ardıç ağaçlarını köklerinden sökmüş, binlerce kum zambağını tahrip etmiş, eşsiz altınkum tepeciklerini tamamen yok etmiş.

Burası SİT olmasına, kıyı kenar kanununa göre korunmasına rağmen denizin içine demir iskeleler kurmuş, balık yumurlama yuvaları yok edilmiş. Şimdi ne hikmet ise evlere bile doğru dürüst ceryan veremeyen GEDİZ Elektirik dağıtım firması, tek bir konutun bulunmadığı, tarım olmayan deniz kıyısı yere yüksek enerji çekiyor. Bölgeye getirilen Beton elektrik direklerine bakılır ise 300-400 kilovatlık trafo geliyor. (2-3 fabrikaya yeter). Gediz elektriği tebrik etmek lazım, Çeşme’de konutlara elektrik veremiyor ama 6m2’lik meşrubat büfesi için bir ilçeye yetecek elektrik hattı ve trafo döşüyor.

Çeşme Çevre platformu olarak yöre halkının da katılımıyla Ocak 2022’den beri tüm resmi makamlara toplu şikayetlerde bulunduk, Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu, Çevre şehircilik Bakanlığı’na defalarca müracaat edildi ama ne yazıkki tahribat resmi makamların göz yumması ve desteğiyle son hızla devam etmektedir.

Bir taraftan Turizm Bakanı’nın “Çeşme’yi Turizm’de uçuracağız, 200 otel, 55 bin yeni yatak, 20 golf sahası, film stüdyoları, Atatürk Köyü” açıklamaları, diğer taraftan devlet izni ile tahrip edilen bir Çeşme. Gel de bunların iyi niyetine İnan..
 
Altınkum’da da dava hazırlığı içindeyiz çok yakında karşı dava açılacaktır. Ancak dava açmak veya mahkemeyi kazanmak ne yazık ki yok edilen yaşam alanlarını, doğayı tekrar geri getirmiyor.

Çeşme Çevre Platformu”

haber-İZ GAZETE

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir