Muhalefet Sendikalar

Demiryol işçileri: “Mülakat” adı altında gerçekte haksızlık, hukuksuzluk, kayırmacılık, hak gaspı yapıldı

Telgraf Haber:

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında yüksek puanlar alanların mülakatlarda düşük puanlar verildiğini belirterek, hukuksuz mülakatların iptal edilmesini istedi. TCDD Taşımacılık A.Ş. bünyesinde 26 Ekim 2019’da yapılan ‘görevde yükselme ve unvan değişikliği’ sınavının mülakatına katılan 135 kişiden 86’sı mülakatı geçti. Bunlardan sadece 2’si Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyesi olurken, diğerlerinin tamamına yakını Cumhur ittifakına yakınlığıyla bilinen Ulaştırma Memur-Sen ile Türk Ulaşım-Sen üyelerinden oluştu. Demiryollarında yaşanan bu kayırmacılığa yönelik tepkilerini göstermek üzere Birleşik Taşımacılık Sendikası’na (BTS) bağlı şube ve üyeleri sokağa çıktı.  BTS Diyarbakır Şubesi, mülakat sınavındaki hukuksuzluklara dair sendika binası önünde açıklama yaptı. Sendika üyelerinin de katıldığı açıklamada konuşan BTS Şube Başkanı Süleyman Bozkurt, sonuçlarının 29 Haziran’da açıklandığını belirttiği TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün görevde yükselme ve unvan değişikliği mülakatlarına ilişkin “Mülakat sınavlarının hakkaniyetli bir şekilde, mağduriyetlere yol açmadan yapılması hususunda gerekli özenin gösterilmesi talep edilmiş olmasına rağmen gelinen noktada yapılan görüşmelerin, söz konusu taleplerimizin hiçbirinin dikkate alınmadığı, bir kez daha adamcılığın, kayırmacılığın, kadrolaşmanın örneği gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.

 ŞİKAYET YAĞDI 

 “Mülakat” adı altında gerçekte haksızlık, hukuksuzluk, kayırmacılık, hak gaspı yapıldığının bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Bozkurt, mülakat sonuçlarının açıklanmasının ardından Genel Merkezleri başta olmak üzere tüm şubelerinin mülakata giren arkadaşlarının yoğun şikâyetleri ile karşı karşıya kaldığını paylaştı.

 YAZILI SINAVDA BAŞARILI OLANLAR ELENDİ 

Yazılı sınavda daha az başarılı olanların mülakatta daha fazla puan aldığını kaydeden Bozkurt, “Yüksek puanlı çalışanlara yazılı sınav puanından ortalama 25 puan düşük mülakat puanı verilerek, orta düzeyde başarılı olan adayların ise yazılı puanlarının ortalama 18-20 puan üstünde mülakat puanı verilerek yapılan bu hileye, bu hukuksuzluğa inanmamız kabul edilebilir bir durum asla değildir” dedi.

 ‘MÜLAKATLARI İPTAL EDİN’ 

Bozkurt, bugün itibariyle demiryolu camiasında bu hukuksuz uygulamaların, çalışanın hakkını alamadığı, değersizleştirildiği hissiyatına sahip olmasına yol açtığını ifade etti. Bozkurt, “TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimini bir an evvel mülakatları iptal etmeye, adil bir yönetim sergilemeye, çalışanlar arasında ayrım gözetmeksizin kurumun çıkarlarını düşünmeye ve ona göre hareket etmeye çağırıyoruz. Mülakat sınavının açıklanmasıyla ortaya çıkan bu ayrımcı ve hukuksuz uygulama karşısında sendikamız BTS olarak sessiz kalmayacak, sendikamıza yapılan her şikâyet ve başvurunun takipçisi olacak, üyelerimizin, çalışanların hak ve çıkarlarını korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mahkemeler nezdinde hukuka uygun olmadığı ispat edilen tüm idari işlemlerden doğan kamu zararının tazmini noktasında da yöneticiler hakkındaki rücu davalarının da takipçisi olacağız” diye konuştu.

 ADANA 

BTS Adana Şubesi de konuya dair Adana Garı önünde açıklama yaptı. Şube Başkanı Tonguç Özkan, mülakat sınavının açıklanmasıyla ortaya çıkan bu ayrımcı ve hukuksuz uygulamaya sessiz kalmadıklarını ifade etti. Özkan, “Bu kapsamda sendikamız bu hukuksuzluğa karşı ilk olarak atamaların durdurulması için yürütmeyi durdurma davası açmış olup, üyelerimizin itirazlarının kabul edilmemesi durumunda da sınavların iptal edilmesi yönünde gerekli davalar açılacaktır. Ayrıca bu hukuksuzluğa neden olan sınav komisyonu hakkında da suç duyurusunda bulunulacaktır. TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimini bir an evvel mülakatları iptal etmeye, adil bir yönetim sergilemeye, çalışanlar arasında ayrım gözetmeksizin kurumun çıkarlarını düşünmeye ve ona göre hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir