Ekoloji Manşet

Dicle Nehri’ndeki kirlilik ”kayyımın gerçek yüzüdür”

Dicle Nehri’ne dökülen kanalizasyon suları ve atılan çöplerden dolayı yayılan kötü kokulara tepki gösteren Cizre’deki yurttaşlar, “Burası kayyımın gerçek yüzüdür” dedi.Kayyımla yönetilen Şırnak’ın Cizre ilçesinde yurttaşlar, çöpler ve kanalizasyon suları nedeniyle etrafa yayılan kötü kokulardan şikayetçi. Ancak kayyım belediye, halkın tepkisine rağmen, yıllardır sorunlara bir çözüm geliştirmedi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 77 oy alarak belediyeyi kazındıktan 7 ay sonra ilçe kaymakamı kayyım olarak atandı. Dicle Nehri’nin geçtiği ilçenin 11 noktasından kanalizasyon suları nehre akıyor. Yurttaşlar, nehre akan kanalizasyon sularından ve bölgeye gelişi güzel atılan çöplerden rahatsız. Dicle Nehri kenarına 2012 yılında 15 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen Birca Belek Parkı’nı ziyaret eden yurttaşlar, nehrin üzerinde biriken çöplerden ve kötü kokulardan rahatsız.

 ÇÖP YIĞINI 

 Dicle Nehri’nde balıkçılık yapan yurttaşlardan Ethem Ergün (36), nehir üzerinde biriken çöpleri göstererek, duruma tepki gösterdi. Ergün, “Nehre atılan çöpler ve kirli suyu görünce bir daha gelmek istemiyoruz. Bu çöplerin bir an önce temizlenmesi gerekiyor. İlçenin bütün kanalizasyon nehre akıyor. Çöpler de bu kanalizasyon pisliğinden oluşuyor. Çöpler ve kötü kokudan dolayı insanlar parka gelip oturamıyor” diye belirtti. 

 SORUMLU KAYYIMDIR 

Diyarbakır’dan Cizre’ye gezmek için gelen Muhammed Altınkaya (22), nehir üzerinde oluşan manzaranın korkunç olduğunu belirterek, “Çöpler su üzerinde birikmiş. Bir sürü balık ve martı bu nehirden besleniyor fakat nehir çöplerle dolu. Koku çok rahatsız edici. Cizre’yi bu şekilde görmek üzücü. Buraları belediye temizlemesi gerekiyor. Belediyeyi kayyım yönetiyor, sorumluluk da ondadır. Kayyım buraya hiç bakım yapmıyor ve etraf çöp kaynıyor” diye konuştu.

 ‘NEHRİ TEMİZLEMEK GİBİ DERTLERİ YOK’

 Dicle Nehri üzerinde çöplerin biriktiğini anlatan Özgür Akgül (17), belediyenin çöplerle ilgilenmediğini dile getirdi. Dicle Nehri’nin bakımsızlıktan dolayı çöpler içinde kaldığını vurgulayan Akgül, “Dicle Nehri’ni temizlemek zor değil. Çöpleri temizleme gibi bir dertleri olsaydı temizlemiş olurlardı. Gezmeye ve dinlenmeye geliyoruz fakat kirlilikten ve kokudan dolayı burada duramıyoruz. Buranın belediye tarafından temizlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Kötü kokulardan, çöplerden dolayı Dicle Nehri’nin kenarına gelemediğini belirten dile getiren Nihat Akgün (18), “Buranın temiz olması için bakım yapılması gerekiyor. Halkımızın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Bu çöp hem görüntü hem de sağlık açısından çok kötü. Belediyenin burayla ilgilenmiyor. Bununla ilgili bir şey söylediğimiz zaman da bizleri suçlu çıkartıyorlar” diye belirtti.

 ‘KAYYIM GERÇEK YÜZÜ’

 Dicle Nehri’nin üzerinde biriken çöpleri gösteren Ferhat Çağlayan (19) “Burası kayyımın gerçek yüzüdür. Belediye eşbaşkanlarımızı görevden aldılar. İlçeye hiçbir hizmet yapmadılar. Nehrin şu anki durumu da bunun göstergesidir. Halka değil, yandaşlarına hizmet ediyorlar. Bu çöpleri görünce zorumuza gidiyor. Bu nehri temizlemeleri gerekiyor” dedi.Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir