Ana Sayfa Ekoloji ‘Doğa ve toplum karşıtı politikalara karşı duralım’

‘Doğa ve toplum karşıtı politikalara karşı duralım’

0
‘Doğa ve toplum karşıtı politikalara karşı duralım’

HDK İzmir Ekoloji Meclisi, doğaya yönelik tahribatın iktidarın siyasal ve yönetsel kirliliğinin yansıması olduğunu belirterek buna karşı mücadele çağrısı yaptı.   Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Ekoloji Meclisi, müsilaj ve orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, doğadaki kirliliğin siyasal ve yönetsel kirliliğin yansıması olduğu belirtilerek, “Toplum sömürülüyor ve yıkılıyorsa doğa da sömürülüyor ve yıkılıyordur. Toplumun kirlenmesiyle doğanın kirletilmesiyle birlikte gerçekleşmektedir” denildi.   

SU VE TOPRAK KİRLETİLDİ 

Kirlenen sadece deniz ve suların olmadığı, toprağında kirletildiğinin yer verildiği açıklamada, “Havamız solunamaz hâle getirilmiştir. Üstelik bütün bunlar uluslararası sermayenin çıkarı için yerli işbirlikçilerince gerçekleştirilmektedir. Toplumumuz da doğamızın, denizlerimizin yaptığı gibi tüm bu pisliklerini onların siyasal iktidarlarının, düzenlerinin yüzlerine kusmalıdır. Kendi yaşanabilir düzenini ekolojik sınırlar içinde kurmalıdır. Bunun için bugünkü iktidarı ve onun toplum-doğa karşıtı politikalarını reddetmelidir” diye belirtildi.

  KURAKLAŞMAYA YOL AÇIYOR

 Müsilajın tüm denizleri kaplamaması için mücadele çağrısında bulunulan açıklamada,”Ormanlarımızın otel yapımı veya askersel amaçlarla yakıldığı gün gibi açıktır! Orman yakmalar artık sipariş üzerine yapılmaktadır. Orman yakma konusunda uzmanlaşılmıştır. Ormanların yakılması sonucu kaybettiğimiz ağaçlar dışında çevresel boyut da çok önemli. Küresel iklim değişikliğine, kuraklaşmaya, o bölgede yaşayan doğal hayvan ve bitki örtüsünün yok olmasına neden oluyor.”   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here