Haberler

Dünya Mutluluk Raporu: Türkiye’de her 2 kişiden 1’i mutsuz

CHP Ar-Ge Bilim Platformu’nca hazırlanan “Aileler Buhranda ve Dağılıyor” başlıklı raporda Dünya Mutluluk Raporu’ndaki verilere yer verilerek, 2013’te 77. sırada olan Türkiye’nin 104’üncülüğe gerilediği belirtildi. Raporda, “Bangladeş ve Gineliler bile vatandaşlarımızdan daha mutlu” denildi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre yanlış ekonomi politikaları nedeniyle, aileler üzerindeki işsizlik ve borç yükünün arttığı belirtilen raporda “Bangladeş ve Gine halkı bile bizden daha mutlu” denilerek şu saptamalar yapıldı:

Mutsuzluk 2 kat arttı

“AKP’nin kara düzeninde, yoksulluk, kayırmacılık ve adaletsizlikler yüzünden yaygınlaşan mutsuzluk, toplumu kemiren bir hastalık gibi milyonlarca aileyi teslim almıştır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre Türkiye’deki iki insandan biri mutlu değildir. 2003-2020 arasındaki 17 yıl içinde mutsuz olduğunu belirten vatandaşlarımızın sayısı 2’ye katlanmıştır. Türkiye, Dünya Mutluluk Raporu’nda 2013 yılında 77. sıradayken, 2021’de 104. sıraya gerilemiştir. Bangladeş ve Gine’de yaşayan insanlar ve aileler bile ülkemizin vatandaşlarından daha mutludur.”

“Psikolojik utanca ve onur kırıcı yıkımlar”

Raporda ailelerin intihar, boşanma ve şiddet girdabına itildiğine dikkat çekilerek, “Artan hayat pahalılığı ve kronik işsizlik nedeniyle genç çiftlerin evlenmeleri neredeyse imkansız hale gelmiştir” tespitine de yer verildi. Evli çiftler için çocuk sahibi olmanın giderek külfet haline geldiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Aynı hane içinde hem ebeveynler hem de gençler işsizdir ve bu da büyük bir psikolojik utanca ve onur kırıcı yıkımlara neden olmaktadır. Covid-19 pandemisi süresince, neredeyse hiçbir kapanma desteği verilmeyen esnaf ve çalışanları, aileleriyle birlikte büyük gelir kaybına uğramış, aileler yoksunluk ve çaresizlik içinde boğulmaktadır.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir