Muhalefet

Dünyada en düşük asgari ücret veren ikinci ülke Türkiye

etelgraf haber-

DİSK-AR, Türkiye’nin, Avrupa’da en düşük asgari ücret veren ülkeler arasında 2’nci sırada yer aldığını açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “Asgari Ücret Gerçeği Araştırması” raporunu yayımladı.

Raporda, “Asgari ücret tüm çalışanları ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiriyor. Pahalılık ve art arda gelen zamlar nedeniyle alım gücü kaybı karşısında asgari ücret oldukça yetersiz kalıyor, insan onuruna yaraşır bir yaşam daha da imkânsız hale geliyor” denildi.

Türkiye’de 10 milyon işçinin asgari ücret civarında ücretle çalıştığı ifade edilen raporda, asgari ücrete erişemeyen milyonlarca işçinin olduğu vurgulandı.

Raporda, TL’nin hızla değer kaybettiği, 2021’de Türkiye, Arnavutluk’tan sonra Avrupa’da en düşük asgari ücrete sahip ikinci ülke olduğu belirtildi

Raporda, “Türkiye, Avrupa Birliği’nde en düşük asgari ücrete sahip ülkelerden biri olmasının yanı sıra, asgari ücretle çalışan oranının en yüksek olduğu ülkedir” denildi.

İki kere ezilen kadın işçiler

Kadın işçilerin durumuna da değinilen raporda, dörtte birinin asgari ücret dahi alamadığı, asgari ücrete erişemeyenlerin yüzde 18’inin kadınlar olduğu kaydedildi.

Asgari ücret düzeyinde ve daha düşük ücret alanların oranı genelde yüzde 34 iken, kadınlarda yüzde 43’e yükseliyor. Asgari ücret civarında bir ücret ile çalışan kadınların oranı yüzde 60. 2005’te kadınların aylık ortalama ücret ve maaş geliri asgari ücretin 2 katı düzeyinde iken 2019’da asgari ücretin 1,5 katı düzeyine geriledi. Buna karşılık erkeklerin aylık ortalama ücret ve maaş gelirleri kadınlarınkinden daha yüksektir. 2005’te erkeklerin aylık ortalama ücret ve maaş geliri asgari ücretin 2,2 katı iken, 2019’da 1,8 kata gerilemiştir.

‘3,4 milyon işçi asgari ücretin altında çalışıyor’

Asgari ücretin 25 cumhuriyet altınından 7 altına gerilediğine dikkat çekilen raporda, asgari ücret ile diğer emek gelirleri arasındaki makasın kapandığı ifade edildi.

3,4 milyon işçi (bütün ücretli çalışanların yüzde 18’i) asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor. Bin 500 TL’den daha az ücretle çalışan işçi sayısı 1,7 milyon. Asgari ücret ve altında bir ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçilerin sayısı 6,3 milyon (bütün ücretli çalışanların yüzde 33,8’i) civarındadır.

Asgari ücretin kişi başına milli gelire oranının 26 puan azaldığının ifade edildiği raporda, brüt asgari ücretin bin 195 TL’sinin doğrudan ve dolaylı vergilere gittiği kaydedildi.

Raporda, asgari ücretle çalışan işçilerden alınan vergi miktarı ilk vergi dilimi tarifi durdurularak arttırıldığını belirtilerek, “2002 ve 2003 yıllarında ilk vergi dilimi tarifesi asgari ücretin 15-16 katı idi. AKP iktidarında vergi dilimi tarifeleri asgari ücretten ve enflasyondan daha az artırıldı. Böylece 2021 yılında ilk vergi dilimi asgari ücretin 6,7 katına geriledi” denildi.

G.Karınca

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir