Ana Sayfa Haberler “Erdoğan’ın muhtarlara muhbirlik talimatı yasal hale gelecek” iddiası

“Erdoğan’ın muhtarlara muhbirlik talimatı yasal hale gelecek” iddiası

0
“Erdoğan’ın muhtarlara muhbirlik talimatı yasal hale gelecek” iddiası

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği ve tartışmalara yol açan muhbirlik talimatının yasa hükmüne dönüşeceği iddia edildi. Özlük haklarında düzenleme öngören taslakta, muhtarlara huzur ve güvenin sağlanması için kolluğa yardım etmek ve bu konularda mülki amire bildirimde bulunma görevi resmen veriliyor.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak görüşe açılan yasa teklifi taslağında, muhtarlara ‘yeni görevler’ tanımlanıyor. 442 Sayılı Köy Kanunu’nu değiştiren ve yeni hükümler ekleyen taslağa göre, “Muhtarın göreceği devlet işleri” arasında yer alan “Dirlik ve düzenliği korumak” görevi şöyle düzenleniyor: “Köyde huzur ve kamu düzeninin sağlanmasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak, gerektiğinde bu kamu idarelerince köy hakkında talep edilen bilgi ve verilerin toplanmasına yardımcı olmak.”

Taslakta muhtarlar için “Mahallin mülki amirince kendisine verilen görevleri yapmak” şeklinde istenildiği gibi kullanılabilecek yeni bir görev tanımının daha yer aldığı öğrenildi. Taslağa göre, 2021 rakamları ile aylık 2 bin 430 TL olan muhtar ödeneğinin yanı sıra muhtarlıklara merkezî yönetim bütçesinden yılda iki ödenek daha yardım yapılacak. Cumhurbaşkanı, mart ve eylül aylarında mahalle ve köy hesabına aktarılacak bu yardımları iki katına kadar artırabilecek.

Kadın muhtarlara doğum izni, parasız yolculuk

Taslağın yasalaşması durumunda muhtarlar il genel meclisi ve belediye meclis toplantılarına katılıp bu toplantılarda yöresinin sorunları hakkında konuşma yapabilecek.

Yıllık 30 gün izin kullanmasına olanak sağlanacak muhtarlar, görev yaptıkları sürede şehir içi toplu taşıma araçlarından parasız yararlanacak.

Kadın muhtarlar 8‘i doğum öncesi, 8’i de doğum sonrası olmak üzere 16 hafta süreyle ödeneği kesilmeden doğum iznine ayrılabilecek. 6 aya kadar da ödeneksiz ‘analık izni’ kullanabilecek.

Ne olmuştu?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’da muhtarlarla toplantı yapmayı gelenekselleştirmiş, ‘milli seferberlik’ ilan ederek ‘terör örgütlerine karşı muhtarları göreve’ çağırmıştı. Erdoğan, “Muhtarlarımıza da görev düşüyor. Hangi evde kim var kim yok bunu bilmelisiniz. Zaten bir muhtar bunu bilmiyorsa görevini tam olarak yapamıyordur. Bunlar güvenlik güçlerine bildirilmelidir” demişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da tüm valiliklere gönderdiği genelgede, her ay düzenli olarak muhtarlardan bilgi alınmasını istemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here