Haberler

Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Cumhuriyet’ten ayrıldı

Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars, Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına son verdiğini duyurdu.

Bianet’in haberine göre, iki yazar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gazete hakkındaki iddialarına karşılık Cumhuriyet’in Can Dündar yönetimini suçlayan açıklamasını gerekçe gösterdi.

Erinç Yeldan sosyal medya hesabından, “Cumhuriyet’de dün yer alan “açıklama” yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır. Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet’in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim” dedi.

Özge Mumcu ise, “Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın süredir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm emekçilerine derin saygılarımla…” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TRT canlı yayınında “terör manşetleri” diyerek Cumhuriyet gazetesinin bazı manşetlerini göstererek suçlamıştı.

Soylu’nun hedefinde olan Cumhuriyet, söz konusu manşetlerin Can Dündar’ın yayın yönetmenliği döneminde atıldığını söylemişti.

Cumhuriyet gazetesi de dün yaptığı açıklamada Soylu’nun gösterdiği örneklerin çoğunun eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar dönemine ait olduğunu belirtmiş ve şöyle demişti:

“Oysa, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu ekibin yayın çizgisi ve tutumlarına karşı Cumhuriyet okur ve emekçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukuksal mücadele ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu yönetime gelen Cumhuriyetçi kadro tarafından yayımlanmaktadır. Cumhuriyet gazetesi, 2018 Eylül ayı başında, Atatürk’ün adını verdiği ve Yunus Nadi’nin kurduğu Cumhuriyetçi çizgisine oturduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Bu çizginin herhangi bir suç ya da terör örgütü ile ilişkilendirilmesi bir kasıtlı çarpıtmadan öteye gidemez.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir