Ana Sayfa Haberler GÖÇİZDER: 45 sığınmacı Meriç Nehri’ne atıldı

GÖÇİZDER: 45 sığınmacı Meriç Nehri’ne atıldı

0
GÖÇİZDER: 45 sığınmacı Meriç Nehri’ne atıldı

ETELGRAF HABER

GÖÇİZDER, 45 sığınmacının Meriç Nehri’ne atılması ile ilgili savcıların mağdurların beyanları doğrultusunda  soruşturma ve tahkikat başlatması gerektiğini belirtti.  Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER), Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edilen ve aralarında çocukların da bulunduğu 45 sığınmacının jandarma komutanının emriyle Meriç Nehri’ne atılması yönündeki iddialara dair yazılı açıklama yaptı.

GÖÇİZDER, savcıların nehre atılan mağdurların beyanları doğrultusunda soruşturma ve tahkikat başlatması gerektiğini belirtti. Yargının bu konuda ivedilikle harekete geçmesi yönünde çağrı yapılan açıklamada, “Biz Göç İzleme Derneği olarak, zaman kaybetmeden Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliğinin 1951 Mülteciler Sözleşmesi’nde geçen mültecilerin haklarının korunmasının evrensel bir hak olduğunu ve yaşam hakkının kutsallığının Anayasa ile güvence altına alındığını belirtiyoruz” denildi. 

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

 Dernek olarak bu olayın araştırılma sürecinin ve yargı sürecinin takipçisi olacaklarının belirtildiği açıklamada, “Siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin de bu konuda tepki vermesini ve takipçisi olmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here