Ekoloji Manşet

Greenpeace Akdeniz: “Vanayı Kapat, Marmara’yı Kurtar”

etelgraf haber-

Greenpeace Akdeniz, “Vanayı Kapat, Marmara’yı Kurtar” projesi kapsamında Ergene’den Marmara Denizi’ne yapılan atık su boşaltımının acilen durdurulması talebiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletilmek üzere imza kampanyası başlattı.

Marmara Denizi’nde oksijen kalmadı

Avrupa’nın en büyük çevre projesi olarak lanse edilen “Ergene’yi Kurtarma Projesi”nin, Marmara Denizi’nin sonunu getirmek üzere olduğunu ifade eden Greenpeace Akdeniz, “Sanayi atıkları Ergene Nehri’ni dünyanın en kirli akarsularından biri haline getirmişti. Şimdi bu atıklar borularla Marmara Denizi derinlerine taşınıyor. Marmara Denizi daha fazla kirliliği kaldıramaz” uyarısında bulunuyor:

“Marmara Denizi’ne 32 yıldır atık boşaltımı yapılıyor. Deniz yaşamı için gerekli olan oksijen burada artık neredeyse yok. Marmara Denizi’ne daha fazla atık boşaltımı yapılırsa bu eşsiz iç denizimizdeki yaşam tamamen bitecek…”

Her gün 280 olimpik havuz dolusu atık su Marmara’ya

Greenpeace Akdeniz paylaştığı veriye göre, Ergene Nehri’ne arıtılmaksızın deşarj edilen atık su günde 700 bin metreküp ve bunun yüzde 65’i sanayi atığı. Bir başka deyişle her gün 280 olimpik havuzu hacminde atık su Ergene’den Marmara’ya karışıyor.

Müsilaj krizi ve toplu balık ölümleri

Greenpeace Akdeniz , Aralık 2020’de Ergene’den Marmara’ya derin deniz deşarjına başlandığını ve takip eden aylarda Marmara Denizi’ndeki deşarj noktalarında toplu balık ölümleri gözlendiğini, Mayıs 2021’de müsilaj krizinin görünür olduğuna dikkat çekiyor:

  • Bunlar ölmek üzere olan Marmara’nın çığlıklarıydı. Yüzeyde yapılan temizlikle müsilaj krizi çözülmüş gibi gözükse de deniz dibinde kriz devam ediyor.
  • Derin deniz deşarjı yani diğer adıyla atık boşaltımı evsel ve sanayi atıkların deniz ortamında seyreltilmesi yöntemidir. Bu yöntemle Marmara Denizi’ne tam 32 yıldır milyonlarca insanın ve binlerce sanayinin atık yükü taşınıyor. Aralık 2020’den itibaren Ergene’nin de atık yükünü üstlenen Marmara artık buna dayanamıyor.

Vanalar acilen kapatılmalı

Sanayi atıklarının Ergene’den taşınarak Marmara Denizi’ne boşaltılması Ergene’yi kurtarmayacağı gibi Marmara’nın da sonunu getirdiğini vurgulan Greenpeace Akdeniz’in, çözüm önerisi ise özetle şöyle:

“Çözüm, sanayi atıklarının kimyasal arıtma yöntemleriyle yerinde arıtılarak tarım ve sulama faaliyetleri için geri kazanılması. Biyolojik arıtma, kimyasal sanayi atıklarını arıtmak için yeterli değil ve olamaz. Marmara’yı kurtarmak istiyorsak sanayi atıklarını denize boşaltan vanalar acilen kapatılmalı.”

İmza sayısı 65 bine yaklaştı

Haber yayına hazırladığını sırada yaklaşık 65 bin kişinin imza verdiği kampanyaya Greenpeace Akdeniz sayfasından ulaşarak destek olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir