Haberler Manşet

Gülşen’i Serbest Bırakın!

İmam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle tepkilerin odağında yer alan şarkıcı Gülşen, geçen hafta perşembe günü tutuklandı. Şarkıcının avukatı Emek Emre, Gülşen’in cezaevine girmesinin hemen ardından tutukluluk durumuna itiraz etti. Verilen 3 günlük süre doldu, mahkeme bugün dilekçeyi karara bağlayacak.

30 Nisan’da İstanbul’da verdiği konserde “İmam hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” diyen Gülşen, gelen tepkilerin ardından sosyal medyanın gündemine oturmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gündem olan sözler sonrasında şarkıcı hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan resen soruşturma başlattı. 25 Ağustos’ta polis tarafından evinde gözaltına alınan Gülşen, basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısına ifade verdi.

Dört ay önceki sözleri nedeniyle tutuklanan Gülşen’in tutukluluğuna itiraz talebi bugün karara bağlanacak.

Şarkıcı ifadesinde “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Benim müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu grupla birlikte konserlerde sahne alırım. Benim kadromda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isimli arkadaşımın lakabı imamdır. Ayrıca arkadaşlara kendi aramızda aptal, salak, sapık olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Grupta tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur” dedi.

Gülşen bu ifadesi sonrası adli kontrolün yeterli kalmayacağı iddiasıyla tutuklandı. Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği de Gülşen’in “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan tutuklanmasına karar verdi. Gülşen kararın ardından Bakırköy’deki Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Şarkıcının avukatı Emek Emre, İstanbul Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere tutukluluğun kaldırılması talebiyle itiraz dilekçesi sunuldu.

T24’te yer alan habere göre, yapılan tutukluluğa itirazı değerlendirmesi beklenen mahkemenin vereceği karar başta avukatları olmak üzere herkes tarafından merakla bekleniyor. Mahkeme itirazı yerinde bulup Gülşen’in tahliyesine karar verebilir

Ne olmuştu….

Sosyal medyada hedef gösterilen Gülşen’e gözaltı ve tutuklama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzisyen Gülşen’e konserinde çekilen bir videodaki ifadeleri nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla önce soruşturma başlattı. Gözaltı kararının ardından nöbetçi mahkeme müzisyenin tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzisyen Gülşen’e konserinde çekilen bir videodaki “İmam Hatip’te okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” ifadeleri nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216. maddesi kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan resen soruşturma başlattı. Soruşturmayı Sabah gazetesi duyurdu.

Kime söylendiği belli olmayan söz konusu ifadeyi içeren video 24 Ağustos’ta sosyal medyada yayıldı ve sonrasında Twitter’da #GülşenTutuklansın etiketi açıldı. Etiket 25 Ağustos itibarıyla hâlâ TT (trending topic – trend konu) listesinde üst sırada yer alıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da konuyla ilgili Twitter’dan yaptığı paylaşımda; “En zor zamanlarında bile milletimizin sahip çıkıp bağrına bastığı, hayra çağırmak, iyiliği yaymak ve kötülüğü ortadan kaldırmak için kurulan ve 70 yıldır bu gayeye önder olan imam hatip okullarına ve mensuplarına hakaret edilmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir