Haberler

HDP Genel Merkezi önünde arbede ve provakasyon! : 6 gözaltı

 HDP Genel Merkezi önündeki açıklamanın ardından çıkan arbedede, 6 kişi gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, milletvekillerinin katılımıyla, partinin genel merkezini çeviren polislere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), Kadın Meclisi üyeleri ve bileşen partilerin temsilcileri de katıldı.

“HDP Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alındık. AKP’yi yeneceğiz”

HDP önünde yapılan basın açıklamasının ardından parti önünde ikinci kez gerginlik yaşandı. Polis, “HDP halktır, halk burada” sloganı atan partilere müdahale etti. Çıkan arbedede birçok HDP’li gözaltına alınırken polis, HDP binasının bulunduğu Büklüm Caddesi boyunca yolu kapattı. HDP’li Veli Saçılık da Twitter hesabından açıklama yaparak, “HDP Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alındık. AKP’yi yeneceğiz” dedi.

Gözaltına alınan 6 kişiden 4’ünün isimleri şöyle: Veli Saçılık, Hüseyin Gökoğlu, Ali Özkan ve Nazım Karakurt.

Ne olmuştu:

Genel Merkezi önüne getirilen bir grup nedeniyle, polis binayı ablukaya aldı. Partililerin tepki gösterdiği olayda bir polis amiri, HDP’li Başaran’ı “Seni duvara çivilerim” diye tehdit etti.  Polis koruması altında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nin önüne getirilen bir grup parti binası önüne çelenk bırakıp açıklama yapmak istedi. Çocuklarının PKK’de olduğunu iddia eden 3 kişilik grup ellerinde Türk bayraklarıyla açıklama yaptıktan sonra gitti. Ardından parti binasının önünde polis bekleyişi devam etti. HDP’liler, polisin parti binası önünde provakasyon yaratmak istediğini belirterek tepki gösterdi. Polis, HDP’lilere sözlü ve fiziki saldırılarda bulundu.

 BAŞARAN AÇIKLAMASINA ENGEL 

Polisin provakasyon yaratmasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da basın açıklaması yapmak istedi. Acar, “Açıklama yapacağım” dediği sırada polis basını uzaklaştırdı, Acar için de “Alın vekili içeri” dedi. Konuşmasına devam eden Başaran, “Bugün partimizin önünde polis, İçişleri Bakanlığı provakasyon yaratmak için gelmiş. Bir çelenk var, polis kendini bu çelengi korumakla görevli kılmış. Bize saldırmayı hak görüyor. Halk demokratik tepkisini ortaya koyarken saldıran kolluk bugün burada. Açıklama yapıyorum önümü açın. Demokratik hakkımı kullanıyorum. Ben de açıklama yapacağım” dedi. Başaran engele karşı, “Demokratik hakkımı kullanmam engelleniyor. Provakatörlere, saldırılara yenilmeyeceğiz” yanıtını verdi.

 POLİSTEN VEKİLE: SENİ ÇİVİLERİM

 Bir polis amiri, “Bunların çocukları nerede söyleyin” dedi. Başaran ise 90’larda faili meçhul cinayetle öldürülen babasını hatırlatarak, “Babamın katilini de git sor o zaman” yanıtını verdi.  Başaran’ın cevabı ardından hakaret ve tehdit söylemine yönelen  polis amiri, Başaran’a, “Seni çivilerim” dedi.  Başaran ve partililer polise tepki gösterdi. HDP Genel Merkezi’ndeki polis ablukası devam ederken partililer de “HDP halktır halk burada” sloganı atıyor. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir