Haberler

Her yıl yüz binlerce insan uzun çalışma saatleri sebebiyle hayatını kaybediyor

Sermayenin karını artırmadaki en önemli aracı durumunda olan çalışma süreleri insan ömrünü kısaltıyor. Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre her yıl uzun sürelerde çalışan yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği ortaya konuldu.

Yapılan araştırmada haftalık 55 saatin üzerinde çalışan kişilerin 35-40 saat arasında çalışanlara göre daha fazla kalp krizi riski ile karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

2016’da 745 bin kişi hayatını kaybetti

BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ortaklaşa yaptığı araştırmada, haftalık 55 saat ve üzerinde çalışanlarda, 35 ila 40 saat aralığında çalışanlara kıyasla kalp krizi riskinin yüzde 35 daha yüksek olduğu ve yüzde 17 daha fazla kalp hastalıkları kaynaklı ölümlerin görüldüğü ortaya kondu.

Araştırmada, uzun süreli çalışma saatleri nedeniyle her yıl yüz binlerce kişinin öldüğü, 2016’da bu rakamın 745 bin olarak kayda geçtiği belirtildi.

Güney Doğu Asya oranlar daha yüksek

Uzun süreli çalışma temposu kaynaklı ölümlerin yaklaşık yüzde 75’inin orta yaş ve üzerindeki çalışanlarda görüldüğü vurgulanan araştırmada, en fazla ölümlere, Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik bölgelerinde rastlanıldığı kaydedildi.

Öte yandan araştırmada, uzun süreli çalışma kaynaklı hastalıkların da işe bağlı gelişen hastalıkların yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturduğuna işaret edildi.

DSÖ uzmanlarından Frank Pega, sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamaların uygulandığı dönemlerde çalışma saatlerinin yüzde 10 arttığına dair ellerinde veriler bulunduğunu da ifade etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir