Haberler

Hukuksuzluk bitmiyor: Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hazırlanan yeni iddianame avukatına verilmiyor

Hukuksuzca tutuklanan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında yeni bir iddianame düzenlendi. İddianamede Gergerlioğlu’nun 5 yıl cezalandırılması istendi.

Milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan ve Sincan Hapishanesi’ne gönderilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında geçtiğimiz günlerde yeni iddianame hazırlandı. “Görevini usulsüz üstlenme” ve “İş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek” suçlamalarının yer aldığı iddianamede Gergerlioğlu’nun 5 yıl hapis ile cezalandırılması istendi.

İddianame gizli tutuluyor

Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak, herhangi bir gizlilik kararı olmamasına rağmen Ankara 38’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kendilerine vermediğini aktardı.

Bu durumun hukuka aykırı olduğunu söyleyen Av. Alınak, müvekkilerine ilişkin bilgi ve belge almaya yetkilerinin bulunduğunu belirtti. Alınak, “Dosyada gizlilik kararı yok. Mahkeme kendine göre bir karar almış. Mesela bu aşamada iddianamenin iade edilmesi talebi ile ilgili bir dilekçe vermemiz gerekiyor. Ama veremiyoruz. Bu yönüyle  savunma hakkımız kısıtlanıyor. Yine hukuka aykırı bir karar tesis edildi” dedi.

Gergerlioğlu’nun istemesi halinde Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulunacaklarını kaydeden Alınak, “Düşünün bir avukat vekaletnamesi olmasına rağmen dava dosyasından belge alamıyor. Dosyaya ulaşmamız engelleniyor. Basına servis edildi ama bir avukat bu belge ve bilgileri istediğinde tarafına ibraz edilmiyor. Tam bir hukuk fiyaskosu” şeklinde tepki gösterdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir