Ekoloji

İBB, Marmara’daki müsilaj sorununun çözümü için iki ayrı raporu TBMM’ye sundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı (İSKİ), Marmara’daki müsilaj sorununun çözümüne ilişkin hazırladıkları iki ayrı raporu TBMM’ye sundu. Raporda, geleceğe dönük planlamalar, “Radar sistemi kurulacak, havadan denetim sıklaşacak, deniz araçlarının İHA’lar ile denetlenmesi için ekipler kurulacak, denetim tekneleri artırılacak, arıtma tesisleri projeleri hayata geçirilecek” denildi.

22 proje hazırlandı

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre, Marmara’nın korunmasına dönük yapımı devam eden dört büyük projenin bulunduğu belirtilen raporlarda, yapımı planlanan 10 milyar TL’lik 22 proje ile de denizin kurtulacağı belirtiliyor.

İBB, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporunda, İstanbul’da kıyı temizliğinin 216 personel ve 36 mobil ekiple; deniz yüzeyi temizlik hizmetinin, yerli imkanlarla imal edilen özel tasarımlı 11 adet deniz yüzeyi temizleme teknesi (DYP) ile yapıldığını kaydetti. Müsilaj olayının afet boyutuna ulaştığı tespiti yapılan raporda, toplanan müsilajın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği iki lagünde susuzlaştırıldığı belirtildi. İstanbul genelinde 4 bin 28 metreküpü İBB tarafından olmak üzere 6 bin 440 metreküp müsilaj toplandığı aktarılan raporda, sorunun bertaraf edilmesi için geleceğe dönük planlamalar şöyle sıralandı:

  • Gemilerin atıklarını Marmara Denizi’ne boşaltmasını önlemek ve atık alım faaliyetleri için radar sistemi kurulacak.
  • Havadan denetimler artırılacak. Kıyılarda bağlı ve açıklarda demirli deniz araçlarının İHA’lar ile denetlenmesi için İHA denetim ekipleri oluşturulacak.
  • Denetçi personel sayıları artırılacak. Denetim teknelerinin artırılması yönünde bütçe planlama çalışmaları devam edecek.
  • Tuzla Atık Alım Tesisi’nin yapımı ile ilgili çalışmalar devam edecek.
  • Deniz yüzeyi temizleme teknelerinin sayısı arttırılacak.
  • Tersanelerde temiz üretim ve personel sayısı artırılacak.
  • Çöpkapar cihazları artırılacak.
  • Marmara Denizi’nde hayalet ağların toplanması ile ilgili çalışmalara destek verilecek.
  • İstanbul kıyılarında ve Haliç içerisinde batık halde bulunan teknelerin tespit edilip kaldırılması sağlanacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir