Ekoloji

İkizköy’de bilirkişi keşfi yapılacak: Halk, yürütmeyi durdurma kararı çıkana kadar direnişi sürdürmekte kararlı

Ülkedeki ekoloji mücadelesinin sıcak gündemleri arasında yer alan Muğla Milas’a bağlı İkizköy Akbelen Ormanı’nda yapılmak istenen termik santral için bugün bilirkişi keşfi yapılacak. Özelleştirildikten sonra İC Enerji-Limak ortaklığına geçen Yeniköy-Kemerköy Termik santraline kömür temini için kesilmek istenen 740 dönümlük Akbelen ormanının korunması için köylüler haftalardır çadır nöbeti tutuluyordu. Orman kesimlerinin durması için ve termik santralin genişletilmemesi için dava açan köylülerin, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu talebine karşılık bugün bilirkişi keşfi yapılacak.

Termik santral doymak bilmiyor

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre; kurulduğu 1984 yılından bu yana sürekli genişleyen ve kömür temini için önüne gelen köyü, ormanı, merayı yutan termik santral son olarak İkizköy yakınlarındaki Akbelen ormanını altında yatan kömür yataklarına gözünü dikmişti. Şirketin talebi üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı termik santralin ağaçları keserek toprak altındaki kömürü çıkarmasına izin verdi. Komşu köylerin ve kendi köylerindeki bir mahallenin termik santral tarafından yutulmasını gören, 40 yıldır santralin yarattığı çevre ve sağlık sorunları ile mücadele eden İkizköylüler ellerinde kalan son ormanlık alanın yok edilmesine karşı direnişe geçmişlerdi.

2019’dan bu yana ormanı kestirmiyorlar

2019 yılından bu yana Milas Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin ormanı kesmesine karşı kendilerini ağaçlara siper eden köylülerin direnişi nedeniyle Akbelen ormanının kesimi 2020 yılı kesim programından çıkarılmıştı. Mart 2021 tarihinde ormanın kesilmesi için yeniden faaliyetlerin başlaması üzerine köylüler bir kez daha direnişe geçmiş, bir yandan termik santralin genişlemesine ve orman kesim izinlerine dava açtılar. Köyüler bu davalar sonuçlanıncaya kadar ağaçların korunabilmesi için geçtiğimiz temmuz ayında çadır nöbetine başlamışlardı.

Tarım Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) aleyhine Muğla 1. İdare Mahkemesinde açılan davada koronavirüs pandemisi ve doğa tahribatı arasındaki ilişkiye de dikkat çekilerek kesim orman kesim izninin durdurulması talep ediliyor.

Temmuz ayındaki keşif Eylül ayına ertelenmişti

Öte yandan İkizköylüler termikçi şirketin farklı ruhsat alanlarını birleştirerek kömür madeninin kapasite artışı projelerinin ÇED mevzuatından kaçırdığı gerekçesi ile de Muğla 3. İdare Mahkemesine dava açmıştı. Mahkemenin soruna dair 30 Temmuz 2021 de yapılmasına karar verdiği bilirkişi keşfi tarihi İkizköylülerin daha geniş bir bilirkişi heyeti talebine karşı Orman Genel Müdürlüğü ve davaya taraf olan YK Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin de bazı itirazlarda bulunmaları üzerine 7 Eylül 2021 tarihine ertelenmişti.

Mahkeme iki davada da yürütmeyi durdurma kararı verdi

Akbelen Ormanı’nın kömür madeni için yok edilmek istenmesine karşı köylülerin nöbeti sürerken 12 Ağustos günü her iki davada da mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen ormanın kenarında devam eden çadır nöbetine devam kararı alınırken, nöbet tutan köylüler ve gönüllüler termik santrale güvenin olmadığı, mahkemeden nihai karar çıkana kadar nöbeti sürdüreceklerini açıklamışlardı. Nitekim 24 saat devam eden bu nöbet sırasında termikçi şirketin mahkeme kararlarına rağmen hukuksuz bir şekilde bir kısmı arkeolojik kazı alanı olan bölgede kömür çıkarma çalışmasına devam ettiği tespit edilerek savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

İkizköy Çevre Komitesi tüm yaşam savunucularına bugün saat 13.00’de başlayacak olan bilirkişi keşfi için destek çağrısında bulundu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir