Ana Sayfa Ekoloji İran’daki su eylemlerinde ölü sayısı artıyor

İran’daki su eylemlerinde ölü sayısı artıyor

0
İran’daki su eylemlerinde ölü sayısı artıyor

İran’da Arap nüfusun yoğun olduğu Huzistan eyaletinde su kesintileri nedeniyle 15 Temmuz’dan bu yana protestolar düzenleniyor. Uluslararası Af Örgütü’ne göre devlet güçleri en az 8 kişiyi öldürdü. İran’da petrolün büyük kısmının çıkarıldığı Huzistan eyaleti ayakta. Bir süredir kuraklığın da etkisiyle su sıkıntısı artan Huzistan protestolar yapılıyor.

İran devlet televizyonunun haberine göre, 22 Temmuz gecesi Huzistan eyaletine bağlı kentlerde düzenlenen protestoların yanı sıra Loristan eyaletine bağlı Aliguderz kentinde de Huzistan’daki protestolara destek amacıyla gösteri düzenlendi. Aliguderz’deki gösteriler sırasında yollar kesildi, ateşler yakıldı. Kimliği belirlenemeyen bazı kişilerin de etrafa ateş açmasının ardından 20 yaşındaki bir gencin hayatını kaybettiği, 16 yaşlarındaki iki çocuğun da yaralandığı basına yansıdı. Göstericiler, Huzistan’daki Karun Nehri’nden başka bölgelere su transferi sağlayan projenin de su kıtlığına neden olduğu gerekçesiyle durdurulması için hükümete çağrıda bulunuyor.

Af Örgütü 8 kişinin öldüğünü iddia etti

Huzistan’daki protestolar hakkında açıklama yayınlayan Uluslararası Af Örgütü (AI) ise gösteriler sırasında devlet güçlerinin en az 8 kişiyi öldürdüğüne dair bilgilere sahip olduklarını duyurdu. Açıklamada, Huzistan’daki barışçıl protestoları bastırmak için devlet güçlerinin gerçek mühimmat, göz yaşartıcı gaz ve otomatik silahlar kullandığı ifade edildi. İranlı yetkililerin iddialarına göreyse 15 Temmuz’dan bu yana devam eden protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı biri polis olmak üzere 5’e yükseldi.

Hamaney sorunu tanıdı

Mehr’in haberine göre İslam dini Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney (Seyyid Ali Hamanei), “Şimdiki yetkililer ve sonraki hükümet, Huzistan’ın sorunlarının çözümünü ciddiyetle takip etmelidir” açıklaması yaptı.

Yerli yapım COVIRAN Bereket aşısının ikinci dozunu yaptırdıktan sonra açıklamada bulunan Hamaney,

Huzistan eyaleti halkının sorunlarına da değindi. Hamaney, “Son günlerde gerçekten acı veren konulardan biri Huzistan suyu meselesi ve halkın sorunlarıydı. Şimdiki yetkililer ve 13. hükümet, Huzistan’ın sorunlarının çözümünü ciddiyetle takip etmelidir” dedi.

Huzistan suyu ve kanalizasyonu şirketi ile ilgili daha önceki tavsiyelere uyulmamasını eleştiren Hamaney, “Eğer bu tavsiyeler dikkate alınsaydı, tüm doğal imkanlara sahip olan Huzistan’ın sadık insanlarını üzecek bir durum kesinlikle meydana gelmezdi. Huzistan’da insanlar üzüntülerini dile getirdiler ama kimse onları eleştiremez, çünkü Huzistan’ın o sıcak ikliminde su sorunu küçük bir mesele değil” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here