Haberler

Irkçı saldırıya uğrayan Suriyeli mülteciler Torbalı’dan taşınmaya başladı

İzmir’in Torbalı ilçesinde Batuhan Barlak isimli gencin Suriyeli M.A tarafından öldürülmesinin ardından yaşanan saldırılar sonrası mahallede yaşayan Suriyeli mültecilerin büyük bir çoğunluğunun evlerini taşımak zorunda kaldığı belirtildi.

Cumhuriyet Mahallesi’nde Suriye vatandaşı M. A. (20) ile iki arkadaşıyla kaldırımda oturan Batuhan Barlak arasında “laf atma” yüzünden kavga çıkmış, M.A, cebinden çıkardığı bıçakla Barlak’ı yaralamıştı. Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Barlak, yaşamını yitirmişti. Barlak’ın yaşamını yitirmesinin ardından yaklaşık 150 kişi, gruplar halinde olayın yaşandığı Barış Yapı Sitesi’nde Suriyelilere ait bir evi yakmış ve bazı evlere taşla saldırmış, hurda toplamak için kullanılan araçları yakmıştı. Saldırıların ardından gözaltına alınan 11 kişiden 7’si, “mala zarar verme” ile “halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek” suçlarından tutuklanmıştı.

Mülteciler taşınmaya başladı

Yaşanan ırkçı saldırıların ardından Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan Suriyeli aileler taşınmaya başladı. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Atatekin Doğan, mahallede 600-700 mültecinin ikamet ettiği bilgisini vererek “Kayıtlı 120 civarında aile vardı. Saldırılar sonrasında Suriyeli ailelerin hepsi başka mahalledeki yakınlarının yanına gitmişti. Birkaç gün önce de taşınmaya başladılar. Büyük bir çoğunluğu evlerini taşıdı. Nereye taşındıklarına dair bir bilgimiz yok. Bazı ailelerin gidip gitmediği ise belli değil, evlerden çıkmıyor olabilirler. Kalanların ise taşınıp taşınmayacağı henüz belli değil. Daha ayrıntılı bilgi toplayacağım. Taşıma esnasında polis güvenlikleri açısından bulundu. Taşınma işlemleri Kaymakamlığın bilgisi dahilinde gerçekleşti” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir