Haberler Toplumsal Cinsiyet

Kadınlardan 28 Mayıs çağrısı: Yaşamımız için sandığa

AMED – Seçimin ikinci turunun kadınlar için “varlık-yokluk” seçimi olacağını vurgulayan Rosa Kadın Derneği’nden Elif İpek Tirenç Ulaş, “Erdoğan kazanırsa, ülkenin kadınlar için cehenneme döneceğini görebiliyoruz. Yaşamlarımıza sahip çıkmak için sandığa gitmeliyiz” dedi. 

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalırken, kadınlar 28 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerin önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Kadın örgütleri, hem Erdoğan’ın seçim sürecinde kadın haklarını pazarlık malzemesi yapması, hem de mevcut durumda Meclis’te oluşan “erkek temsiliyetinin” kadınları nasıl bir tehlike ile karşı karşıya getireceğine dikkat çekerek, kadınları sandığa gitmeye davet ediyor. 

Rosa Kadın Derneği’nden avukat Elif İpek Tirenç Ulaş, mevcut iktidarla devam edilmesi sonucunda kadınları zor bir yaşamın beklediğini belirterek, “Sandıklarda yaşamlarımıza sahip çıkalım” çağrısında bulundu. 

‘GÜÇLÜ KADIN MUHALEFETİ OLACAK’ 

Türkiye’nin çok tarihi bir eşikte olduğuna dikkati çeken Ulaş, “Türkiye çok tarihi bir seçim sürecinde ve gerçekten her kesimin geleceğinin belirleneceği, yönlendirileceği bir seçim kritiği var” dedi. İlk turun sonucunda Meclis’e gönderilen kadın vekil sayısına değinen Ulaş, “İkinci tur öncesi siyasi partilerin hem aday listelerine hem de sonrasına Meclis’e giren kadın sayısına baktığımızda kadın temsiliyetinin yine her zamanki gibi alt seviyede olduğunu gördük. Meclis’teki kadın temsiliyetinin geçen 27’inci dönemde yüzde 12 civarında olmasının, bir nebze de olsa üst seviyede olmasının sebebi Halkların Demokratik Partisi (HDP) idi. Çünkü HDP, kadın temsiliyetine önem veren, buna dair politikalarında ve uygulamalarında öncelik tanıyan bir politika belirliyor. Bu seçimde kadın temsiliyeti genel itibariyle 27’inci döneme göre düştü. Ama yine oranı yükselten, 31 kadın vekili Meclis’e götüren Yeşil Sol Parti’nin politikaları oldu. Her ne kadar kadın vekiller Meclis’e sayı olarak az girse de hem kadın politikaları, hem kadın bakış açısından söylem, pratikleri Meclis’te çok büyük bir kadın muhalefeti yapacağının işareti” diye konuştu.

‘VARLIK YOKLUK SEÇİMİ OLACAK’ 

İkinci turun sadece cumhurbaşkanlığı seçimi olmadığını belirten Ulaş, seçimlerin herkes açısından çok kritik ve hayati bir yerde durduğunu kaydetti. 

Ulaş, “Bu seçim kadınlar, çocuklar, LGBTİ bireyleri ve dezavantajlı tüm guruplar, bütün muhalif kesimler için de bir ‘varlık yokluk’ seçimidir. Türkiye’nin çok fazla kutuplaştırıldığı, cinsiyetleştirildiği dönemdeyiz. Yine kadın düşmanı bütün partilerin; 6284’e saldıran HÜDA PAR, eğitim müfredatını dini argümanlarla yeniden oluşturacağını söyleyen Yeniden Refah Partisi, kadınların temsiliyetine, yaşamda her alanda yer alabileceğine dair karşıt görüş sunan bütün bu ittifak partileri söz konusu. Bunun yanında, kadın-erkek eşitliğini savunmadığını açıkça dile getiren, buna dair de çalışma yürüteceğini beyan eden bütün partilerin varlığı, bizim açımızdan bu seçimlerin bir varlık yokluk seçimi olduğunu gösteriyor” dedi. 

‘YAŞAMLARIMIZ İÇİN SANDIĞA GİTMELİYİZ’ 

Kadınların ve tüm muhalif kesimlerin ikinci turda sandığa gitmesi gerektiğini söyleyen Ulaş, şu çağrıda bulundu: “Bütün kadınların, sadece kadınlar da değil, bütün muhalif kesimin, Türkiye’nin geleceğinin demokrasi, barış, yargı bağımsızlığından, medya özgürlüğünden, kadın erkek eşitliğinden, bilimsel, parasız eğitimden yana taraf olan her kesimin ikinci turda bunları sahiplenmesi, sandığa gitmesi ve varlıklarına, yaşamlarına, geleceklerine sahip çıkması gerekiyor. Burada en kritik yerde duran kadınlardır, kadınların yaşamıdır. Yaşamlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için ikinci turda mutlaka sandığa gidip irademizi sandığa yansıtmamız gerekiyor.”

MA / Eylem Akdağ – Cengiz Özbasar 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir