Ekoloji

Karaburun’un bir beton denizi olmasına müsaade edilmeyecek

 Karaburun ilçesinde TOKİ tarafından yapılmak istenilen sosyal konutların rant projesi olduğuna dikkati çeken Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, projenin hayata geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.  İzmir Karaburun ilçesinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılmak istenen toplu konut projesi, başta Karaburun Belediyesi olmak üzere ilçedeki sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden oldu. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yapılmak istenen konut projesinin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 15 Mart 2019’dan bugüne Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında olan ilçede, “konut sorunu yaşandığı” iddiasından hareket edilerek Merkez Mahallesi’nde yapılmak istenen toplu konut projesinin, ilçenin doğal dokusuyla asla uyuşmayacağını vurguladı.

 PROJE

 Erdoğan, toplu konut projesinin yapılmak istendiği mevkide bulunan ve mülkiyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na ait olan beş adet parselin imar durumu hakkında şu bilgiyi verdi: “Bu parsellerden bazıları orman alanında yer alırken; bazıları kısmen orman, kısmen tarım, kısmen de kentsel gelişim alanında bulunmaktadır. Ayrıca bütün plan olurlarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü ile yürütülmektedir.”

  RANT PROJESİ

  Karaburun’un bir beton denizi olmasına müsaade etmeyeceklerini yineleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir konutta üç kişinin yaşayacağı varsayılsa bile Karaburun en az 45 bin kişiye ikamet sunabilecek konut stokuna sahiptir. Kaldı ki, ‘sosyal konut’ adı altında yapılmak istenen bu konutlar dar gelirli vatandaşlarımıza hitap etmeyecek, üst gelir grubuna yönelen bir rant projesi olacaktır. İki katlı bir yapının, hangi sosyal konut projesinde yer aldığını doğrusu anlamakta zorlanmaktayız. 

 REDDECEĞİZ

 Gerek belediyemizin gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin imar yetkisinin baypas edilerek bu tür bir konut projesine başlanılması durumunda hukuki haklarımızın saklı kalacağını ve ilçemizde bu yönde irade ortaya koyan sivil ve yerel dinamiklerle güç birliği içinde karşı çıkacağımızı ifade etmek istiyorum. Karaburun Belediyesi olarak Meclisimizin önüne bu proje özelinde gelebilecek olası bir imar planı değişikliğini kesinlikle reddedeceğiz.”  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir