Ana Sayfa Ekonomi KESK| Asgari ücret, emekçilere ve emeğe verilen değerin göstergesidir.

KESK| Asgari ücret, emekçilere ve emeğe verilen değerin göstergesidir.

0
KESK| Asgari ücret, emekçilere ve emeğe verilen değerin göstergesidir.

etelgraf haber-

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi.  Türkiye’de yaklaşık 7 milyon emekçiyi ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç başladı. İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını 1 Aralık’ta gerçekleştirdi. Komisyonun ikinci toplantısını bugün, üçüncü toplantı ise Perşembe günü yapılacak. Asgari ücret görüşmelerinde işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), emekçileri ise Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsil ediyor. Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, asgari ücret görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

HER 2 KİŞİDEN 1’İ ASGARİ ÜCRETLİ 

Asgari ücretin, emekçilere ve emeğe verilen değerin göstergesi olduğunu belirten Yeşil, Türkiye’nin özellikle son 7 yıldır en fazla asgari ücretlinin çalıştığı yer olduğunu vurguladı. İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerinde her 10 çalışandan yalnızca birinin asgari ücretle çalıştığına işaret eden Yeşil, Türkiye’de ise her 2 kişiden birinin asgari ücretle çalıştığını hatırlattı. Asgari ücretin “temel ücret” olarak görüldüğüne dikkati çeken Yeşil, “Asgari ücret belirlenirken toplumdaki bu hassasiyet ve çalışma koşulları üzerindeki baskıların göz önünde bulundurulması gerekiyor” dedi. 

ILO SÖZLEŞMESİ UYGULANMALI 

Türkiye’nin ucuz iş gücü ile çalıştırıldığı güvencesiz bir çalışma modeli içerisinde asgari ücretin belirlendiğini söyleyen Yeşil, “Her geçen gün eriyen ücretlerimizle alım gücümüzün düştüğü, döviz kurunun yükselişi ile daha da yoksullaştığımız bir ortamda yaşıyoruz. ILO sözleşmesine göre asgari ücret bir ailenin geçinebileceği yaşam koşullarına göre belirlenir, fakat ülkemizde tek kişi baz alınarak belirleniyor. Adaletsizlik ve eşitsizlik buradan başlıyor” diye konuştu. 

‘YOKSULLAŞMAYI GİDERMEYECEK’ 

Asgari ücretten alınan vergilerin de adaletsiz olduğunu belirten Yeşil, net ve brüt ücret arasında çok ciddi bir miktar olduğuna dikkati çekti. Yeşil, “Asgari ücretli çalışanların vergi dışı tutulması, asgari ücret üstü çalışanlarda ise belirli oranda sabitlenmesi gerekiyor. Mevcut enflasyondan dolayı yaşanan kayıpların göz önüne alınarak hem vergi adaletsizliğin düzeltilmesi hem de yapılan zamların geri alınması ve vergi-refah payının asgari ücretliler için de geçerli olmasını savunuyoruz” dedi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranının üzerinde bir rakam açıklanmasını tahmin ettiklerini söyleyen Yeşil, “Ama her gün temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden bu ülkedeki asgari ücretlilerin kayıpları ve yoksullaşmayı giderilmeyecektir” ifadelerini kullandı. 

KADINLAR İSTİHDAM DIŞI TUTULUYOR

 Yeşil, asgari ücret belirlenirken kadınların dışarda tutulduğunu belirterek, “İktidar sadece emek düşmanı politikalarını değil kadın düşmanı politikalarını da hayata geçirerek kadınlar istihdamın çok dışına itildi. İstihdama yansımalarına baktığınız zaman, kadınlar ekonomik bağımsızlıklarını elde edemedikleri noktada çalışma hayatı içerisinde yer alamıyorlar. Asgari ücretin belirlenmesinden tutun da 2022 bütçesinin belirlenmesine kadar kadınlar görmezden geliniyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren, kadınların istihdamını sağlayacak düzenlemelerin olmadığı bir politika yürütülüyor. Güvencesiz ve kayıt dışı çalışanların birçoğu kadın. Bu ülkede kadınların çalışma hayatını düzenleyecek, istihdamını sağlayacak politikalara bir an önce yer vermek gerekiyor. Bunların yolu da İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden uygulanması ve ILO 190 sayılı sözleşmeyi imzalamaktan geçiyor” şeklinde konuştu. 

4 AYRI BÖLGEDE MİTİNG 

Yeşil, KESK’in 18 Aralık’ta Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık’ta İstanbul ve Ankara’da yapılacak mitinglere tüm yurttaşları davet etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here