Toplumsal Cinsiyet

KESK’li kadınlar Bakan Yanık’ı istifaya çağırdı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Kadın Meclisi, kadına yönelik şiddeti protesto etti. Kadına yönelik şiddet olaylarındaki artış için “tolere edilebilir” diyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı istifaya davet etti.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Bakan Derya Yanık, bu sözleriyle iktidarın kadına yaklaşımını da bir kez daha ortaya koymuştur. Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı ayrımcılık ve eşitsizliğin pandemi boyunca boyutlanarak artması sayın bakan için sıradan bir mesele olarak görülmektedir. Ev içinde ve kamusal alanda katlanarak artan fiziksel, cinsel, psikolojik, dinsel ve ekonomik şiddet, bakan Derya Yanık tarafından münferit olarak kabul görmektedir.

Sayın Bakana buradan sesleniyoruz: Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Kadına yönelik şiddet tolere edilemez! Bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülüz yok! Yaptığınız açıklamaları savunmak yerine, kadınlardan özür dilemeli ve derhal istifa etmeli.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir