Manşet Uncategorized

Tuhaf Bir Darbe Tartışması

Telgraf Haber analiz -Emekli amirallerin bildirisi üzerine yeniden darbe tartışmalarını gündeme geldi.İktidar yanlısı basın ve siyasi iktidarın sözcüleri gündemi sıcak tutarak manşetlere taşıdılar.Amiraller darbeci gibi sunuldu.Muhalefet ise emekli amirallerin açıklamasını demokratik haklarını kullandıkları şeklinde yorumladılar.Sosyalist sol bu konuda genellikle görüş bildirmiyor.Siyasi iktidar darbelerden mağdur olmuş rolünü gündeme taşıyarak ,önemli gündemlerin üzerini örtmeyi başarabiliyor.AKP Amirallerin hiç bir etkisi olmayacak bildirisini gündeme taşıyabiliyor. Gergerlioğlun’a mecliste yapılanlar,HDP ye açılan kapatma davası,Boğaziçili öğrençilere yapılanlar,İstanbul sözleşmesinin kaldırılması gibi hukuksuzluklar ortada dururken etkisi ve yetkisi olmayan ordu içindede hiç bir yankı bulması ihtimali olmayan bildiriden darbe çıkarmak ve gündemi meşkul etmeyi anlamak mümkün değil.CHP ve İYİ partinin Amirallere sahip çıktıkları kadar HDP ve Gergerlioğlun’a sahip çıkmamaları ise ayrı bir tartışma konusu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 103 amiralin yayınladığı bildiri ile alakalı sosyal medyadan açıklamada bulundu. Oktay yaptığı paylaşımda, “Bu vesayet muhiplerinin hevesleri en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmış, millet olarak unutamayacakları bir ders vermiştik. Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir. Göze alabilene, hodri meydan.” ifadelerini kullandı.

103 emekli amiralin, son dönemde gündeme gelen tekkedeki amiral ve Montrö’nün tartışmaya açılmasına ilişkin yaptığı ortak açıklama ardından iktidarın verdiği tepki sonrası imzacı amiraller de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu ‘Mavi Vatan’ kavramını ortaya atan Emekli Amiral Cem Gürdeniz, “Algı operasyonu” derken, Emekli Koramiral Kadir Sağdıç “Anayasal hakkımız” yorumu yaptı. İmzacılardan Atilla Kıyat da, “Bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır” dedi Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye konuşan emekli Amiral Cem Gürdeniz, suçlamaları  ‘algı operasyonu ve vicdansızlık’ olarak değerlendirdi

Gürdeniz “Masum anayasal bir fikir beyan hakkından, çok yumuşak yazılmış bir metinden mağduriyet çıkarmak tamamen algı operasyonu. Ömrünü FETÖ ile mücadeleye ve Mavi Vatan çıkarlarını korumaya adamış, bu uğurda hapis yatmış amirallere vicdansız suçlamada bulunmak çok yanlış.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesine de konuşan Gürdeniz, “Son dönemde çıkan Montrö tartışmaları ve medyada tasvip edilmeyen fotoğrafları ortaya çıkan Deniz Kuvvetleri mensubu beni üzmüştür. Bir emekli amiral olarak, amirallerimizin ortak gündeme getirdiği böyle bir metni açıklamanın ve bu metne benim de imza koymamın sakınca olmadığını değerlendirdim. Bu en azından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.

Yıllarca Türkiye’nin menfaatleri için hareket edip, Mavi Vatan’a sahip çıktık. Dolayısıyla yapılan açıklama, Türkiye’nin menfaatleri ve Mavi Vatan’ı korumak içindir. Açıklama yapma özgürlüğüne sahibiz ve buradan bir mağduriyet oluşturulmamalı. Yapılan bir açıklamadır bunu bir ‘Darbe çağrısı’ olarak yorumlamak son derece yanlıştır. Kaldı ki biz FETÖ’nün kumpaslarında hapis yatmış kişileriz. Amacımız Mavi Vatan’a sahip çıkmaktır” dedi.

Bildirinin imzacılarından Atilla Kıyat da sosyal medya hesabından “103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır” ifadelerini kullandı.

Bildiriye imza atan Emekli Amiral Mustafa Özbey ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un açıklamalarına tepki göstererek “Okuduğunu anlamamış (!) İfade özgürlüğünün ne olduğunu ise, hiç bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da iktidarın açıklamalarına tepki göstererek şunları kaydetti:Amiraller bildirisi üzerinden darbe, vesayet vb ifadelerle mağdur rolünü oynamaya çalışanlara önemli hatırlatma: 15 Temmuz’da aranızdan birileri sessizliğinizi korurken, amirallerin bir kısmı fiziki olarak, geri kalanı ruhen darbeye karşı direnmekteydi. Mağdur edebiyatı boşunadır.Emekli Koramiral Kadir Sağdıç da “Her şey kamuoyu önünde oldu. Açıklama yapmak Anayasal hakkımız. Biz de bu hakkımızı kullandık. Soruşturmaya ilişkin bir şey söylemeyeceğim. Biz yayımladığımız açıklamayla görüşlerimizi halkımızla paylaştık” dedi

Sosyalist sol partilerin konuya ilişkin Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Merkez Komitesi dışında olmadı.Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Merkez Komite Üyesi Kurtuluş Kılçer, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, emekli amirallerin bildirisine AKP tarafından verilen tepkiyi “Diktatörlük rejimi kuranların vesayetten şikayet etmesi tam bir demagojidir!” sözleriyle eleştirdi.

İYİ Partili Aytun Çıray ise darbe söylemlerinin ‘suni’ olduğunu kaydederek, “Bu metinden darbe çıkarılamaz. Amaçları son zamanlarda Türkiye’nin gündemine oturan ve iktidarın yıpranmasını hızlandıran uyuşturucu-siyaset-rüşvet üçgenini, milletin hayat pahalılığı altında ezilmesini, AKP kongreleri ile iyice yayılan salgınını ve aşı beceriksizliğini örtbas etmek” diye konuştu.

“Deniz Aslanları”ayrı bir bildiri yayınladıEmekli amirallerin Tekkedeki amiral”, “Montrö’nün tartışmaya açılması”, “Atatürk ilke ve devrimleri” konularındaki bildirisiin ardından, 1976-1984 yılları arasında Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu’nda eğitim almış “Deniz Aslanları” da bir bildiri yayımladı.

Bildiride, “Cumhuriyet ve Liyakat Nişanları’ndaki Türkiye Cumhuriyeti (TC) ifadesi ve Atatürk kabartmasının çıkartılması ve çeşitli tarikat ve cemaat faaliyetlerine alenen ve resmi üniforma ile katılma cüreti gösteren Silahlı Kuvvetler personelinin görüntüleri de kaygı verici gelişmelerdir” ifadeleri kullanıldı.

CHP’li Özkoç: Vatansever eleştiriler olarak nitelendirdi.

Twitter’da İletişim Başkanı Altun’a cevap veren Özkoç Tuğamiral Mehmet Sarı’nın fotoğrafını paylaşarak şunları yazdı:Siz önce kendi yarattığınız vesayetçilerle savaşın. O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz’un önünde de sonunda da dimdik durdular. Deniz Kuvvetlerini ağzına kadar FETÖ’cü dolduranlar, 15 Temmuz’un ertesinde Atatürk ilke ve devrimleriyle yetişmiş subaylar olmasa bugün koltuklarında oturamıyor olacaklardı. Şimdi çıkmışlar 5. kol faaliyeti filan. Hadi oradan… Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum.

HDP’li Paylan: Darbeci arıyorsanız aynaya bakın

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da, AK Partililer tarafından getirilen “darbecilik” yorumlarını işaret ederek, “Seçilmiş milletvekillerini, seçilmiş belediye başkanlarını hapse atıp milli irade ahkamı kesmek riyakarlıktır. Darbeci arıyorsanız aynaya bakın” paylaşımını yaptı.

DP Genel Başkanı Uysal: Söz bitmiş, her şeyi çürütmüşsünüz

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda #YeterBeUsta etiketini de kullanarak şunları kaydetti:Akp’nin ‘sahte kabadayı’ ları istiyorlar ki; CHP ‘rejim elden gidiyor, başörtüsü’ desin, TSK, muhtıra versin! Bu havuzdan çok su aldınız; bilesiniz ki bu havuzda su yok! Şimdi iş, emekli generallerin bildirinden ‘Darbe’ çıkarmaya kalmış!

Mağdurumda, mağdurum…’ Bitmek bilmez bir hikaye Akp için! REFORM, YENİ ANAYASA, MANİFESTO olmadı abime! MAĞDURİYET verin! Söz bitmiş, herşeyi çürütmüşsünüz; tek bir DAVA’nız (her ne şart olursa olsun iktidar olmak) kalmış!

Davutoğlu: Kötü niyetli bir sorumsuzluk örneği

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:Gelecek Partisi milli iradenin, hukuk devletinin ve demokrasinin yanındadır. Militarist ya da sivil farketmez, darbe heveslilerine geçit verilemez. Bildiri ülkenin tarihsel hafızasını ve içinden geçtiği hassas süreci göz önüne almayan; kötü niyetli bir sorumsuzluk örneğidir.

Destici: Haddini aşan açıklamalar

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,  Twitter hesabından yaptığı açıklamada, emekli amirallerin bildirisine tepki gösterdi.

Destici, “Bazı emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi bahanesiyle, vesayet özlemi içerisinde darbe iması yaptıkları açıklama kabul edilemez, yok sayılamaz bir cuntacılık örneğidir. Herkes şunu bilsin ki; anayasayı Gazi Meclisimiz ve aziz milletimiz yapar. Bu ülkeyi de milletin seçtikleri yönetir. Dış meseleler ve terörle mücadelede uyum ve işbirliği içerisinde olunan bu kritik ve zorlu süreçte yaptıkları haddi aşan açıklamadan ötürü cunta kafalı, darbe heveslisi bu tekaüt gruba hak ettikleri cevabı inanıyorum ki; öncelikle milli irade sevdalısı TSK mensuplarımız verecektir” dedi.

İnce: Gece yarısı yapılması doğru değil

CHP’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarına başlayan Muharrem İnce de Twitter hesabından şunları yazdı:AKP-FETÖ ortaklığında gerçekleştirilen kumpas davalarının mağduru olan amirallerin uzman oldukları konuda açıklama yapması doğaldır ama bu açıklamayı gece yarısı yapmış olmaları doğru değildir. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışmaya açanların, üniforma ile tarikat toplantısına giden askerlere ses çıkarmayanların bu açıklamayı fırsat bilip buradan darbe, vesayet çıkarmaya çalışmaları da yanlıştır. Aynı kişileri Mavi Vatan konusunda alkışlarken Montrö konusunda darbeci, vesayetçi ilan etmek de FETÖ’nün devlet kurumlarını işgal etmesine nezaret eden, göz yuman, destekleyen iktidara yakışır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir