Ekoloji

Korkuteli Dereköy Yaylası köylüleri: ”Yaylamızı kömüre vermeyeceğiz”

etelgraf haber-

Antalya Korkuteli Dereköy Yaylası’nda köylülerin istemediği kömür ocağına karşı açılan davada; Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine yapılan bilirkişi incelemesine her yaştan köylüler de katıldı. Bir kadın, “Benim hayatım bu yaylada geçiyor. Biz bu yaylamızı kömüre vermeyeceğiz. İçecek sularımız buradan gidiyor. Bahçelerimizi bu sulardan suluyoruz. Kömüre hayır diyorum” dedi. 

Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından, Antalya İli Korkuteli İlçesi Dereköy Yaylası Mahallesi Mevkii Turkuaz Linyit Kömür işletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan IV. Grup Kömür ocağı İşletmeciliği kırma, eleme ve paketleme tesisi projesi ile ilgili Antalya Valiliği’nce verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının iptali istemiyle dava açılmıştı. Mahkeme bölgede keşif yapılmasına karar verilmişti.

İki maden mühendisi ile birer çevre mühendisi, harita-kadastro mühendisi, jeoloji mühendisi, ziraat mühendisi ve arkeologdan oluşan heyet bugün inceleme yaptı.

“BİZ BU YAYLAMIZI KÖMÜRE VERMEYECEĞİZ”

Kırk senedir çoban olduğunu belirten bir Dereköylü kadın, kömür ocağı açılmasını istemediğini şöyle anlattı:

“Ben 40 senedir çobanım. Bu yaylada yaşıyorum. Evlerim burada. Köyüm burada. Üç oğlum var, üçü de çoban. 350-400 koyunum var. Benim hayatım bu yaylada geçiyor. Biz bu yaylamızı kömüre vermeyeceğiz. İçecek sularımız buradan gidiyor. Bahçelerimizi bu sulardan suluyoruz. Kömüre hayır diyorum.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir